Menedżer – kompan czy dyktator, czyli o dylematach zarządzania zespołem

Kierownicze stanowisko wymaga głównie umiejętności kierowania zespołem. Przydzielenie poszczególnym pracobiorcom wyznaczonych obowiązków pozwala efektywnie spełniać określone cele.

firma - pejzaż

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry menedżer (skuteczny manager) powinien znać własnych pracobiorców, aby wiedzieć, w jaki sposób dobrze ich zmotywować, w jakich dziedzinach zapewnić rozwój. Powinien on zidentyfikować zarówno już posiadane umiejętności, a również cechy charakteru, ażeby móc oszacować, czy pracownik jest ambitny i pragnie się rozwijać. Takiej jednostce możemy bowiem zlecić nowe zadania oraz wyzwania – będzie to dobre tak dla Przedsiębiorstwa, jak także dla zatrudnionego, który poczuje się wyróżniony. Musi udzielać pomocy, lecz być także wymagającym i z pewnością konsekwentnym. W owej sytuacji idealne będzie odkrycie złotego środka.
Światło diodowe

Autor: LARS
Źródło: LARS
Serwis zumi w urządzniach moblinych

Autor: Zumi
Źródło: http://www.zumi.pl
Bycie dobrym menedżerem nie jest łatwym obowiązkiem, bo trudno być tak kompanem, jak też dyktatorem. Zarządzanie ludźmi wymaga cech, które pozwolą z jednej strony na wyrażenie empatii jak też dobrego serca, z kolei z drugiej strony wytrwałości oraz rygoru. Ich zestawienie, chociaż może zdawać się trudne, najczęściej jest kluczem do powodzenia. Kierownik zespołu nie może wahać się, powinien mieć poczucie własnej wartości a także nie wdawać się w dyskusje z pracobiorcą, jaki kwestionuje jego zdanie.

Musi egzekwować od swojego teamu wykonywanie powierzonych obowiązków, dawać wskazówki umożliwiające jego prawidłowe wykonanie i jasno wyrażać swoje opinie, oceniając nie osoby, ale sposoby ich działania. Umiejętność planowania to też cecha niezbyteczna do organizacji pracy teamu.