Jak wysłać e-deklarację przez internet

Rozliczając się z urzędem skarbowym jeszcze parę lat temu każdy podatnik zobowiązany był do oddania papierowego formularza rozliczenia podatkowego. Teraz PIT może być składany tak w formie klasycznej, jak i przez internet. Ten drugi sposób jest prostą a także najszybszą formą rozliczenia podatkowego, gdyż umożliwia rozliczenie się z fiskusem bez potrzeby wychodzenia z mieszkania.

rozliczenia

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
By oddać roczny PIT – Odliczenie składek zdrowotnych w pit – nie potrzeba już wystawać w długich ogonkach w urzędzie skarbowym, wystarczy wysłać PIT online wypełniony w programie komputerowym. Musimy jedynie uważać by nie popełnić drobnych pomyłek.

Przydałyby Ci się dodatkowe informacje (http://logintrade.pl/blog/2017/03/07/e-aukcje-w-zakupach-b2b/) na opracowany tutaj temat? Nie przejmuj się – musisz kliknąć w ten link i tam znajdziesz mnóstwo interesujących szczegółów.

Jedną z częstych pomyłek jakich dopuszczają się podatnicy składający PIT online, jest niewłaściwy wybór zeznania podatkowego. Problemem bywa również aktualność formularzy , bowiem E-deklaracja – podobnie jak deklaracja w klasycznej wersji – winna być formularzem aktualnym dla danego roku podatkowego. Warto zatem wcześniej sprawdzić, czy aplikacja w której wypełniamy PIT online – pitax – korzysta z aktualnych druków. Składając niewłaściwy druk PIT w urzędzie fiskalnym narażamy się bowiem na wezwanie do złożenia korekty albo też do ponownego złożenia formularza podatkowego.

Wypełniając roczny PIT online lub na papierowym formularzu należy skorzystać z właściwego identyfikatora . Jeszcze do niedawna wszyscy podatnicy posługiwali się w tym celu tylko numerem identyfikacji podatkowej. Aktualnie NIP stosowany jest tylko przy rozliczeniach firm. Wszyscy inni podatnicy podczas wypełniania formularzy PIT muszą w polu „identyfikator ” wpisać swój numer PESEL.

rozliczanie przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Innym częstym błędem podczas wypełniania e-deklaracji z pomocą sieci internetowej – Pitax – jest podanie błędnej wartości dochodu za miniony rok podatkowy. W takiej sytuacji podatnik nie będzie jednakże w stanie wysłać e-deklaracji drogą elektroniczną, więc będzie musiał złożyć ją w odpowiednim urzędzie fiskalnym. Wspomniana kontrola ma na celu weryfikację tożsamości konkretnej osoby, ponieważ na blankiecie papierowym musimy złożyć odręczną sygnaturę, zaś e-deklaracja takiego podpisu nie żąda.

Wypełniając PIT online możemy być pewni iż nasze dane nie będą przechwycone przez niepowołane osoby pod warunkiem, że zatroszczymy się o zaktualizowanie oprogramowania antywirusowego.