Ustka – propozycja na urlop dwa tysiące czternaście

Fantastycznie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym łatwo o komfortowe hotele. Ustka, bo o niej mowa to również interesujące zabytki i obiekty muzealne jak również korzystny mikroklimat i wspaniałe warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy dwa tysiące czternaście w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przyjeżdżali tu, by kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do teraz, będąc równocześnie fantastycznym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez znakomitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była niezwykle bogata. Proponowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, ale również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, również okłady, kompresy i masaże.

Obecnie, oprócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach określających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców bez wątpienia ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i oferują bardzo dużo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (oferty noclegowe Ustka).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urocza panorama Bałtyku i kurortu.istotne omówienie (sprawdź przykłady)Port w Ustce bez wątpienia oczaruje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (sprawdź na ).

W Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez większych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Ciekawym obiektem jest też Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w 1867 r.. Obiekty te, nazywane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Trzeba też zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niesamowite sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych należy wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się nadzwyczaj cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce bardzo dużo ciekawych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak zwaną „Krainę w Kratę”, ponieważ na ich terenie znajduje się wiele przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ładnym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na podróż rowerową trzeba wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki mieści się także inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz malowniczo położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba wybrać się także do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.