Jak zacząć wdrożenie oprogramowania typy ERP, o czym należy pamiętać aby takie wdrożenie było udane.

Obecnie działanie każdego większego przedsiębiorstwa musi wymagać odpowiedniego informatycznego wsparcia. Podstawową rzeczą, która jest wręcz niezbędna, jest wdrożenie systemu ERP, jaki będzie porządkował biznesowe procesy jakie zachodzą w firmie i zapewni wydajną i efektywną pracę. Jednak trzeba pamiętać o tym, że uruchomienie tego typu systemu to bardzo kosztowne i wymagające przedsięwzięcie, jakie nie w każdym przypadku zakończyć się musi sukcesem.

wydajność

Będzie też wymagać też niekiedy sporych zmian w organizacji firmy, do których przykładowo mogą bardzo niechętnie podchodzić zatrudnieni. Z tego też powodu cały proces powinien być odpowiednio zaplanowany, i trzymanie się planu jest niezbędne do osiągnięcia końcowego sukcesu. Pierwszą sprawą będzie znalezienie odpowiedniego systemu, jaki spełni wszystkie wymagania firmy, zarówno aktualne, jak również przyszłe. Należy w tym celu sprawdzić ofertę paru różnych firm, ocenić oprogramowanie, jakie oferują, a dodatkowo zorientować się, jak przedstawia się u nich kwestia wdrożenia.

Niezwykle istotnym etapem, jaki powinno posiadać każde wdrożenie systemu ERP jest dobrze wykonana analiza przedwdrożeniowa. To od nie zależy przede wszystkim końcowa konfiguracja pakietu i wykonanie wszystkich niezbędnych poprawek i implementacji. Jeśli na tym etapie coś zostanie pominięte, to w pewnej chwili może się okazać, że wymagania klienta znacząco się będą różnić od tego, co proponuje firma organizująca wdrożenie. W najlepszym przypadku będzie to być przyczyną niedużych konfliktów, lecz często kończy się konieczności korekcji budżetu, co mile widziane nie będzie. Więcej informacji na ten temat: zobacz to.

firma

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Z tego też powodu każda ze stron powinna się bardzo dokładnie do tego przyłożyć, aby uniknąć w przyszłości jakiś nieporozumień. Następnymi etapami są konfigurowanie programu, ruszenie z programem na bazie testowej i szkolenia (extended disc) załogi. W zależności od wielkości firmy trwać to może nawet kilkanaście miesięcy, i dopiero po tak długim czasie system zostaje w pełni wdrożony, a gdy już działa, to trzeba będzie jeszcze zadbać o odpowiedni serwis SAP.