Jakie książki powinny znaleźć się w naszej domowej biblioteczce? Co można uznać za niezbędne minimum?

Istnieją takie pozycje książkowe, które dobrze by posiadał każdy. Nie powinno ich zabraknąć na półce. Jakie to książki? W jakich sytuacjach się przydają?

słowniki językowe

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnością taką pozycją są wszelkiego typu słowniki. Słownik j polskiego jest konieczny, kiedy zależy nam na poprawności językowej. Osoby, które dużo piszą wiedzą dobrze jak jest to ważne. Natomiast również uczniowie czy studenci powinni docenić znaczenie takiego słownika. Przyda się on bowiem w zadaniach domowych. Tak samo przydatną rzeczą są słowniki językowe. Słownik włoski albo hiszpańsko-polski to pomocna sprawa, gdy uczymy się języka- słownik j polskiego.

Część osób pomyśli zapewne, że posiadanie tego typu książek jest przestarzałe oraz niepotrzebne, jeśli wszystko można odnaleźć w internecie. Nie zawsze natomiast korzystamy z internetu albo też mamy komputer pod ręką. Warto mieć wersje drukowaną w domu, do której możemy sięgnąć w każdej sytuacji. Poza tym wiele osób woli o wiele bardziej korzystać z papierowych książek, aniżeli z elektronicznych.

Jedną z oczywistych pozycji na półce jest encyklopedia. W czasach, kiedy jeszcze brak było powszechnego internetu, w którym sprawdzało się wszystkie informacje, to właśnie ta książka pełniła funkcję swego rodzaju skarbnicy wiedzy. Pojęcia ułożone alfabetycznie były proste do znalezienia, natomiast ilość informacji ogromna. Encyklopedia jest taką książkową pozycją, jaką znajdziemy niemal w każdym domu. Sporo osób ma do niej także swego rodzaju sentyment, który pozostał jeszcze z dzieciństwa. Jak żadna inna książka bowiem dawała odpowiedzi na sporo pytań jak również rozjaśniała sporo skomplikowanych kwestii. Książki, jakich nie powinno zabraknąć w naszych mieszkaniach to z pewnością klasyka literatury- encyklopedie.

biblioteczka w domu

Autor: simon_music
Źródło: http://www.flickr.com
Słowacki, Mickiewicz czy inni wielcy polscy pisarze, to pozycje konieczne. Na pewno nagrywanie płyt z najbardziej znanymi książkami i sprzedawanie ich w formie audiobooków, bardzo przyczyniło się do poznania przez wiele osób tego typu klasycznej literatury. Jednak nie ma to jak prawdziwa książka, którą możemy poczytać chociażby przed snem i wrócić do tych najbardziej lubianych fragmentów.

Z pewnością jest jeszcze dużo takich obowiązkowych tytułów na półkach z książkami w naszym domu. Jednak te powyższe to takie minimum, od jakiego można wyjść oraz później systematycznie zbierać coraz to więcej tytułów.