Czy praca zawodowa po studiach jest zależna od typu studiów?

Nie ma chyba ścieżki edukacyjnej, która spełniałaby wszystkie wymagania gwarantujące przyszły życiowy sukces. Każdy los usiany jest różnorodnymi pułapkami|zagrożeniami i nawet osoba, co kończy medycynę może oczekiwać utrudnień, choć przyjęło się, że to raczej niemożliwe, iż przecież lekarz w końcu zawsze odnajdzie pracę w zawodzie.

Wykład

Autor: Monmar Comunicació
Źródło: http://www.flickr.com

Uczciwie powinniśmy powiedzieć jednak, iż tak właściwie jest, bo same praktyki i staże na studiach medycznych do czegoś służą, niemniej są inne, bardzo renomowane kierunki studiów, o jakich zwykło się mawiać, że praca po nich jest pewna. Czy rzeczywiście?

Od paru lat głosi się, że studia informatyczne to pewna przyszłość, super praca i wysokie zarobki. Jak błędne to myślenie jesteśmy w stanie przekonać się czytając ogłoszenia w stylu: szukam pracy informatyk, informatyk podejmie ambitną pracę, zdolny informatyk szuka pracy… Co prawda, wielu z nich znajduje zatrudnienie w wielu różnych działach. Więcej informacji o pracy dla informatyków mieści się przykładowo tu: oferty pracy dla informatyka.

Chłopak przy tablicy ogłoszeń

Autor: Andrew Coles
Źródło: http://www.flickr.com

Od kiedy właściwie pojawiła się sieć internetowa to ukazały się też nowe możliwości, jednocześnie nieprawdziwym jest przekonanie, jakoby same studia z informatyki otwierały wrota spełnienia, wielkich pieniędzy i niesamowitych życiowych możliwości. Na to wszystko należy zapracować dodatkowo, poza samym studiowaniem.

Szczerze zalecam ten portal wszystkim, którzy bez efektów szukają artykułów o podobnej problematyce oraz które są tak samo emocjonujące. Kliknij i sprawdź!

Niech nie myślą Ci, co pragną błyskawicznej kariery, że wystarczy pochodzić trochę na zajęcia, zrobić coś na komputerze, zdać parę egzaminów (przecież jesteśmy świetni z matematyki, więc zdamy), prawda jest taka, iż jeśli pragniesz osiągnąć sukces, powinieneś jeszcze przed studiami wybrać ścieżkę swojej edukacji.

Jak myślisz, którzy programiści są najlepsi? Ci, co wybrali studia informatyczne, ponieważ wiedzą, gdyż z łatwością przychodzi im nauka przedmiotów ścisłych, lecz ponadto wierzą, iż „samo się zrobi”, czy Ci, co owszem, też lubią matematykę, ale jednocześnie od młodego wieku rozwiązywali kolejne programistyczne zagwozdki? Odpowiedź jest oczywista i nikogo nie może dziwić – tylko pasjonaci zyskują najlepsze zawody. I tyczy się to każdej dziedziny, nie tylko informatyki. Wiadomo, są ludzie genialni, którzy przyswajają wiedzę prędzej niż inni, lecz są to wyjątki, a tacy ludzie nie zdarzają się zbyt często.

Reszta musi walczyć o swoje. Jednocześnie, jeśli wybrałeś informatykę (lub inny kierunek), lecz wcześniej nie byłeś jakimś pasjonatem danego zagadnienia, to nic straconego. Poświęć po prostu studia na prawdziwą naukę i rozwijanie naukowej pasji. Potraktuj studia jako jeden z elementów Twojego wykształcenia, staraj się być najlepszym w tym, co robisz,a zobaczysz rezultaty.