Czym kierować się przy wyborze domeny internetowej?

Jednym z najważniejszych czynników danej marki, poza jej nazwą czy logo, jest strona w sieci. W dzisiejszych czasach bez strony WWW zyskanie popularności na rynku jest właściwie niemożliwe. Z decyzji o utworzeniu strony w sieci wynika konieczność nadania jej domeny. Domena sieciowa jest tym, co internauci wpisują w pasek, by przejść do określonej strony.

Adres www to podstawa na naszej stronie

Źródło: searchmarketingpost.com

Wbrew pozorom wybór optymalnej domeny nastręcza wiele problemów i wymaga namysłu. Im trafniejsza bowiem domena, tym większą liczbę klientów można będzie przyciągnąć w przyszłości.

Jakie są opcje

W domenie internetowej można zawrzeć kilka elementów. Będą to głównie litery, bez różnicowania na małe i wielkie, a także bez znaków narodowych. Poszczególne elementy domeny separuje się za pomocą kropki. Możliwe jest stosowanie cyfr oraz kresek. Następną częścią będzie rozszerzenie. Może być ono typowe dla danego kraju, jak na przykład „.pl” , lub mówiące o rodzaju danej instytucji. Wybór odpowiedniego rozszerzenia jest tak samo ważny jak wybór domeny dla firmy, ponieważ wiadome jest, że typowy internauta w Polsce, nie znając w całości danego adresu, użyje odruchowo rozszerzenia „.pl” lub „.com”.

Czego się wystrzegać

Jest parę czynników, których należy unikać przy ustalaniu domeny sieciowej. Jednym z nich jest wykorzystanie długiej nazwy. Im bardziej rozbudowana bowiem, tym trudniejsza do zapamiętania przez potencjalnych odwiedzających. Z drugiej strony tworzenie krótkich skrótów od nazwy firmy czyni domenę za bardzo enigmatyczną. Kolejną rzeczą, której należy unikać, są cyfry. Pomimo że taka możliwość istnieje, wykorzystywanie jej jest niewskazane, szczególnie na początku domeny. Utrudnia to bowiem podawanie adresu witryny na głos, przez co może sprawić kłopoty w podawaniu jej, na przykład przez telefon.

Podobnie sprawa wygląda z kreskami. Typowy internauta nie zapamiętuje kresek w adresach internetowych. Doskonałym przykładem jest ogromnie popularna przed laty strona (zobacz pozycjonowanie stron www w Artefakt) „Nasza Klasa”, której domena, pisana z kreską, sprawiała internautom częste kłopoty. Coraz powszechniej także używa się w domenach przedrostków, jak na przykład „e”. Jest to pożądane jedynie w niektórych, uzasadnionych przypadkach.