Długi proces sądowy i postępowanie komornicze a może natychmiastowa sprzedaż wierzytelności? Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Jeżeli pożyczyliśmy komuś środki finansowe, wtedy często pojawia się tzw. „paradoks pożyczającego”. To nam jest niezręcznie prosić o zwrot należności. W wypadku, gdy kwota nie jest duża, nie mamy problemu. Jeśli zdecydowaliśmy się na pożyczkę wielkich pieniędzy, a osoba, która je wzięła nie kwapi się z ich oddaniem, wtedy mamy spore kłopoty. Co począć w takiej sytuacji? W jaki sposób odzyskać kwotę?

kredyt

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzime sądy działają powoli. W wypadku skierowania sprawy do sądu, musimy mieć na uwadze, że środki odzyskamy po kilku latach. Dodatkowo tak długi czas jest dobry dla naszego dłużnika. Może on bowiem zataić posiadany majątek. Dom nagle może stać się własnością matki, samochód narzeczonej, a dobrze działająca firma może zostać przepisana na ojca.

Bardzo Ci się spodobał przedstawiony artykuł? Jeśli tak, to sprawdź także rzetelne informacje, które mają zbliżone informacje na publikowany tutaj temat – jeśli masz ochotę, to sprawdzić kliknij tu!

Kiedy zależy nam na czasie, należy pomyśleć o sprzedaży wierzytelności. W efekcie szybciej odzyskamy płynność finansową. Sprzedaż wierzytelności sprawia, iż unikniemy wielu przykrych sytuacji (kto sprzedaje obecnie wierzytelności). Poza tym, nie zapominajmy o tym, że sprzedaż wierzytelności wiąże się z wizytą w skarbówce]. Tam będziemy musieli upewnić się, jak rozliczyć zakończoną właśnie transakcję. Zwróćmy dokładnie uwagę na wszystkie aspekty i podejmijmy dobrą decyzję.

Dlaczego nie powinniśmy pożyczać pieniędzy przyjaciołom? Po pierwsze tam, gdzie zaczynają się interesy, tam kończą się sentymenty. Ile razy musieliśmy wręcz prosić o zwrot pieniędzy, a wierzyciel wcale się ku temu nie kwapił? Nawet, jeśli jesteśmy kogoś na 100% pewni, nigdy nie wiemy, w jaki sposób ta osoba zachowa się po pożyczce. Możemy komuś ufać, ale powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Nie pozbawiajmy się ostatnich oszczędności, bo nigdy możemy ich nie odzyskać. I wówczas nie – www – będziemy mieć ani pieniędzy ani przyjaciela. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety, takie sytuacje zdarzają się niezwykle często.

kredyt hipoteczny

Autor: nickname
Źródło: nickname

Jeśli nie stać nas na opłacenie prawnika, kosztów sądowych oraz innych wydatków, wówczas musimy zdecydować się sprzedaż wierzytelności. Pamiętajmy jednak o tym, że firmy windykacyjne nie wykupują wszystkich wierzytelności. One również chcą zarabiać, więc najpierw ich prawnicy sprawdzają szczególnie dokładnie, czy uda im się odzyskać należność. Jeśli stwierdzą, że nie, wtedy sprzedaż wierzytelności nie dojdzie do skutku. Cynicy twierdzą, iż z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu i to tylko wtedy, kiedy stoimy obok, gdyż zawsze można nas wyciąć. Mają wiele racji, bo nie da się poznać nikogo na 100 procent. W przyjaźni skupiajmy się raczej na wymianie doświadczeń, rozmowach oraz odnajdywaniu siebie samych. Sprawy pieniężne zostawmy ekonomistom. W efekcie unikniemy wielu nieprzyjemnych rozczarowań oraz nie będziemy musieli się zajmować windykacją długów bądź sprzedażą wierzytelności.