Zmiany w rozrachunkach: w jaki sposób w 2016 będzie wyglądał PIT od pracodawcy

Od 2016 roku chlebodawca będzie miał nowe zadania przy wypełnianiu PIT-11 dla swojego podwładnego – ustali między innymi rezydencje podatkową konkretnej osoby.

Pracodawca ma obowiązek przekazać podatnikowi a także odpowiedniemu urzędowi podatkowemu PIT-11, który obejmuje informacje o dochodach otrzymanych w poprzednim roku przez pracobiorcę, pobranych przedpłatach na podatek dochodowy a także odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne.
Zaświadczenie powinni pozyskać nie wyłącznie pracobiorcy zaangażowani na podstawie umowy o pracę, ale także ci wykonujący swoje obowiązki na podstawie umowy zlecenia.
Rozliczanie podatku

Źródło: pixabay.com
Jeśli chodzi o pity 2017, w formularzu PIT-11 płatnik składek ma obowiązek podać przede wszystkim dane o: przychodach pracownika, kosztach pozyskania przychodu z tytułu spółdzielczego stosunku pracy i pracy nakładczej, dochodach zwolnionych od podatku, pobranych przedpłatach oraz składkach. W wypadku PIT-11 idzie o rzeczywiście uzyskany przez podatnika dochód jak też rzeczywiście pobrane zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij pitax.pl.
Od stycznia 2016 roku w formularzu płatnik składek musiał będzie podać także, czy podatnik ma ograniczony obowiązek skarbowy w Polsce. W praktyce pracodawca będzie musiał dowiedzieć się, w jakim kraju pracownik ma centrum interesów osobistych i gospodarczych. Płatnik został także zobowiązany do określenia, ile dni podatnik pomieszkuje w naszym kraju i w innych krajach – i czy nie było to więcej aniżeli 183 dni w roku fiskalnym. Owe informacje muszą w następnej kolejności być porównane ze statusem rezydencji pracobiorcy w innym kraju aniżeli Polska. Ponadto, jeśli chodzi o polskiego nierezydenta podatkowego płatnik powinien zdobyć zagraniczny adres zamieszkania pracownika, jak również numer identyfikacyjny podatnika pozyskany w państwie rezydencji, jego wariant oraz kraj wydania numeru.
PIT-11 dalej może być złożony w formie papierowej wyłącznie w wypadku przedsiębiorstw rozliczających od 1 do 5 podatników.

Inne osoby mają za zadanie złożyć formularz drogą elektroniczną.

Jeśli przedstawiony tekst zabrał Cię w nieznany rejon wiedzy, to świetnie się składa, gdyż masz możliwość poznać pozostałe informacje tutaj – wejdź na ten link oraz poczytaj więcej.

Płatnik, który postawi na formę papierową, ma zatem czas do końca stycznia na doniesienie pit 36 do urzędu skarbowego.- pit 36