Za zaległe spłaty dopłacimy ZUSowi, komu opłaca się podatek liniowy – czyli coraz bliżej rozliczenia

Kolejny koniec roku wiąże się z przygotowywaniem przez przedsiębiorców zeznań podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok zostaną wkrótce zestawione na egzemplarzach PIT. Jak w związku tym wygląda regulowanie niedociągnięć finansowych? Jakie są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Kto skorzysta z możliwości podatku liniowego?

Każdy z pracujących na umowie o pracę odprowadza do ZUS-u trzy grupy składek. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in.

Nie czekaj! Jeżeli interesuje Cię kompleksowa wiadomość (https://abk.pl/co-robimy/lean-manufacturing/), to obowiązkowo powinieneś kliknąć w ten link. Pod nim znajdziesz masę precyzyjnych szczegółów z nią powiązanych.

stawki składek na ubezpieczenie społeczne czy składki do OFE (więcej na ). Instytucja w każdym roku podaje stawki za niedopłaty – przy dopłatach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE równają się 4,51 % na rok. Cyfry te zmieniają się w ciągu lat – bieżące można podejrzeć na stronie urzędu. ZUS przedstawia ponadto wysokość spłat za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W bieżącym roku odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Wszystkie istotne dla dłużników cyfry widnieją też na stronie głównej US – to kolejna instytucja z którą musimy się rozliczyć. Analizując właściwość urzędów skarbowych () w dużym mieście, z kilkoma urzędami, należy w wyszukiwarce wpisać adres i wyskoczy najbliższy urząd.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Obok dostępne powinny być zapewne najnowsze aktualności o zeznaniach, a także informacje o zwolnieniach z podatku itp.Kolejnym wartym poruszenia zagadnieniem przy rozliczaniu się jest podatek liniowy. Sprawa wydaje się prosta, gdyż podatek liniowy zasady ma proste: sprzyja jednej grupie – bogatym. Biznesmeni, którzy zarabiają rocznie ponad 85 tysięcy złotych z działalności pozarolniczej łapią się na tzw. drugi próg podatkowy wynoszący 32 %. Poniżej tej kwoty obowiązuje stawka 18 %.

Podstawą podatku jest różnica między przychodami, a kosztem ich uzyskania. Przekroczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych jest w tym przypadku tym trudniejsze, że przedsiębiorcy nie skorzystają z taryf na sieć, potomstwo, ani nie rozliczą się wspólnie z małżonkiem. Opodatkowanie liniowe wymaga od zeznających spisania kolejnej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też