Wychowanie dziecka – skąd obecnie brać stosowną wiedzę, żeby być świadomym rodzicem?

Przyjście na świat dziecka jest dla jego rodziców zupełnie nowym doświadczeniem. Dość często młodzi rodzice mają obawy dotyczące wychowania swojej pociechy. Nie jest to bowiem proste zadanie, zwłaszcza kiedy jest to nasze pierwsze dziecko. Skąd w takim przypadku czerpać odpowiednią wiedzę?

dzieci

Autor: Melissa Wilkins
Źródło: http://www.flickr.com

Jej źródłem mogą być babcie, dziadkowie oraz przyjaciele, którzy posiadają dzieci. Przeważnie oni rzeczywiście skwapliwie dzielą się posiadanymi informacjami i pokazują w jaki sposób radzić sobie z kłopotami. Oczywiście, nie oznacza to, że takie rady trzeba zawsze i bezrefleksyjnie wprowadzać we własne życie. Wręcz przeciwnie, zawsze warto zachować dystans, jednakże określone porady mogą okazać się faktycznie przydatne.

W dodatku, wiele informacji odnaleźć można w fachowych poradnikach, jakich wybór na nowoczesnym rynku jest faktycznie dosyć różnorodny. Poradniki tłumaczą jak postępować w określonych sytuacjach i jak radzić sobie z problemami wychowawczymi. Ciekawym rozwiązaniem są także portale dla dzieci, na jakich można nierzadko odnaleźć dział przeznaczony dla rodziców, w jakim zamieszczane są artykuły na temat wychowania.

W internecie funkcjonują poza tym liczne portale przeznaczone dla rodziców, jakie przybliżają określone etapy rozwoju, wskazują na możliwe przyczyny potencjalnych trudności oraz pomagają w odszukaniu odpowiedniego rozwiązania – zobacz .

Zaciekawił Cię ten artykuł? Jest nam miło. Pewnie zapragniesz też przeczytać nowe ciekawe wiadomości? Trzeba tylko najechać na łącze do wpisu (http://ipschool.pl/pl/primaryschool/staff) i już.

Należy pamiętać, że dzieci są partnerami do rozmów, co oznacza, że koniecznie trzeba z nimi rozmawiać i tłumaczyć im dlaczego niektóre zachowania są dobre, a inne złe. Nie należy wyłącznie rozkazywać, gdyż w takim przypadku dziecko nie będzie umiało wyrobić sobie refleksyjnej postawy. Planując zachęcić dziecko do konkretnego postępowania, można zorganizować przykładowo konkursy dla dzieci.

Dwójka maluchów

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Źródłem wielu pomocnych informacji są również programy w telewizji o tematyce parentingowej oraz dużo blogów funkcjonujących w sieci, na jakich rodzice wymieniają się swoimi metodami, spostrzeżeniami oraz posiadanymi informacjami. Dzisiejszy rodzic ma więc z tego powodu sporo alternatyw, które umożliwiają mu dokształcanie się w dziedzinie wychowania dzieci. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i to co sprawdziło się w przy jednym, nie zawsze musi okazać się strzałem w dziesiątkę wobec innego dziecka.