W jaki sposób można pozyskać finanse na rozwój swojego biznesu, wady i zalety rynku NewConnect

Spora ilość firm rozwija się bardzo szybko do chwili, w której pojawi się potrzeba zdobycia większych środków. Przykładowo może to być zakup nowocześniejszych urządzeń i maszyn, postawienie nowej hali produkcyjnej czy zainwestowanie w nowe, kosztowne projekty. I w takich sytuacjach będą dwie możliwości, albo się odpuści, ryzykując tym, że rozwój zostanie zahamowany, albo można w jakiś sposób potrzebne środki jakoś zdobyć.

finansowanie

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy będą miały różnorodne sposoby i metody na finansowanie inwestycji, więc przy pewnym wysiłku powinno się udać wszystko załatwić. Rzecz jasna trzeba być świadomym że za darmo nic się nie dostanie, środki które się otrzyma w którymś momencie trzeba będzie zwrócić, dlatego też należy podejść do takich rzeczy ostrożnie, szczególnie jeśli w grę będą wchodzić większe kwoty. Również sposób finansowania powinien być dobrze przemyślany, bo od tego będzie zależeć procedura jego przyznawania i wydatki jakie się z tym będą wiązać.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem finansowania inwestycji są kredyty i pożyczki bankowe. Banki lubią pożyczać firmom pieniądze, lecz wymagają jednocześnie odpowiednich zabezpieczeń. Ich dużym plusem jest łatwość otrzymania, papierów rzecz jasna będzie dużo więcej niż przy pożyczkach (zobacz pożyczki pod zastaw) prywatnych, lecz przy dobrej woli z obu stron można to bez żadnego problemu pozałatwiać. Duże przedsiębiorstwa mogą się pokusić o emisję obligacji albo akcji, ten sposób będzie jednak wymagał dużo większej ilości przygotowań i spełnienia znacznie większej liczby kryteriów, więc nie nadaje się on dla każdej firmy.

inwestycja pieniędzy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Dla dynamicznych firm z branż technologicznych ciekawym pomysłem jest rynek NewConnect. Doradztwo na stronie . Koszty i formalności jakie się wiążą z debiutem na tym rynku są dużo mniejsze niż przy tradycyjnej giełdzie, przez co o taki sposób inwestowania pokusić się będą mogły nawet mniejsze firmy. Akcje spółek notowanych na tym rynku są obciążone trochę większym ryzykiem, ale jednocześnie da się na nich więcej zarobić. Z tego powodu są coraz częściej wybierane przez inwestorów szukających zupełnie nowych okazji.