Roztocze – bajkowe obszary na rodzinne wczasy

Roztocze to region położony na pograniczu Polski i Ukrainy i cechujący się niebywale urozmaiconą rzeźbą terenu. Świetnie współgrają tu ze sobą niestrome wzniesienia, wspaniałe parowy i jary, barwne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród ładnego pejzażu fantastycznie prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.

Roztocze, zwierzyniec

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najbardziej ciekawych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i popularnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z XVI w. oraz Arsenał.

Najbardziej wartościowe przyrodniczo obszary występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarodkiem Parku był zwierzyniec stworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – znanego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się także staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). Niedaleko Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około osiemdziesiąt gatunków ptaków oraz bardzo dużo unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to również miejsce, gdzie swój dom odszukały koniki polskie – rasa powstała w wyniku skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Entuzjaści ślicznych panoram powinni pójść na Bukowa Górę, skąd roztacza się bajeczny krajobraz złożony z różnokolorowych pasów pól uprawnych.

Nadzwyczaj ciekawym i urokliwym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie interesujące w czerwcu, gdy odbywają się w nim przeróżnego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia stworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn charakteryzuje się ładnym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu naturalnie zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nadal brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najbardziej wartościowych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i XVII-wieczna renesansowa synagoga. Warto wspomnieć,że w okolicach miasteczka zrobiono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tzw. „Piekiełku” występuje bardzo dużo wspaniałych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega bajeczny szlak rowerowy w trakcie przemierzania, którego, można kompletnie poznać wdzięk okolicy.

Ogromną atrakcją przyrodniczą jest też rezerwat Szum, na terenie, którego mieści się dolina potoku Szum z pięknymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji należy wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z XVIII w. Warty uwagi jest również Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Bardzo dużo dzieł miejscowych artystów zostało umieszczonych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Miłośnicy piwka powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do największych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół św. Franciszka z osiemnastego wieku.

Ciekawi Cię istotna oferta (www.naturalhotel.pl/) zakupu podobnego towaru? Zapraszamy zatem do wejścia w poniższy link. W nim znajdziesz ich znacznie więcej.

Entuzjaści podróży po Polsce z pewnością zaciekawią się propozycją wakacji w Bieszczadach – szerzej na ten temat.