Jakie są najlepsze metody na archiwizację danych?

Każdy powinien utrzymywać ład na swoim komputerze. Jeżeli problem z odnalezieniem danych dotyczy wielkiej firmy, to powinna ona zatrudnić specjalistę, który będzie archiwizował wszystkie informacje.

W dowolnej dużej spółce powinna być prowadzona porządna archiwizacja danych na oddzielnym nośniku tego typu jak dodatkowy dysk twardy albo pendrive. Warto osobno archiwizować fotografie, filmy lub informacje księgowe. Dane warto podzielić na tematy oraz pod względem ich kompresji. Wykonując kopię, niezłym rozwiązaniem jest ich spakowanie czyli kompresja. Spowoduje to, że pliki będą mniejsze oraz zajmą małą ilość miejsca na nośniku, na jakim będą archiwizowane. Pakując pliki, użytkownik mógłby zaoszczędzić nawet 60% miejsca, a w co poniektórych przypadkach nawet 90%.

Jeśli sądzisz, że treści zawarte w opisywanym artykule są godne polecenia, kliknij tutaj – ten użyteczny serwis też Cię zaintryguje.

Wielu użytkowników nie pakuje danych, ponieważ boją się, że utracą one na jakości. Nie ma się wcale czego obawiać, gdyż pojęcie „kompresji stratnej” po prostu nie funkcjonuje. Wówczas dane byłyby uszkodzone i nie można by było ich odtworzyć.

CV

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie powracają do łask płyty DVD, na jakich można zapisywać archiwizowane dane. Płyta jest o tyle niezłym rozwiązaniem, że jest ona niewrażliwa na wstrząsy i pole magnetyczne. Zgromadzone na nich dane nie wymagają przepisywania po jakimś okresie. Naturalnie płytę można wygiąć czy porysować. Jeżeli jednak szanujemy własny sprzęt oraz chronimy go przed małymi dzieciakami, to uszkodzenie płyty przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Atutem takiego archiwizowania danych może zostać również to, że dane zarchiwizowane na płycie nie będą zarażone jakimkolwiek wirusem.

Archiwizacja informacji na płytach zajmuje dużo godzin i informacje z płyty muszą być zapisane jeszcze na odmiennym nośniku. Można też nagrać kilka płyt, jakie zawierają te same informacje. Jeżeli informacje mieszczą się na pendrive, również możesz zapisać je kilka razy.