Jaki rodzaj oceny pracownika wybrać?

Oceny okresowe pracowników to dziś popularny sposób sprawdzania ich umiejętności, ale również weryfikacji tego jakie właściwości pracowników są potrzebne na konkretnym stanowisku. Jak wynika z badań tylko trochę ponad 10% makro przedsiębiorstw i korporacji nie korzysta z takiego typu technik nadzoru.

Praca, biznesmen

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Na przestrzeni kolejnych lat utworzono kilka głównych kierunków, które zezwalają na dobrą ocenę, a wśród nich różnorakie wskaźniki. Te są przygotowywane od razu w każdym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej określone zapotrzebowania oraz oczekiwania. Oceny okresowe pracowników pozwalają oczywiście na poprawienie stanu w firmie. Wyróżnia się kilka rodzajów ocen tego typu a wśród nich często wykorzystywaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika sprawdzana jest poprzez wywiady nie tylko z badanym podwładnym, lecz także jego otoczeniem zawodowym. Tu szczególnie sięga się po komentarz managerów, współpracowników a nawet klientów, z którymi podwładny miał do czynienia.

Następnym sposobem, by ocena pracownika przebiegła odpowiednio jest ocena 180 stopni. Jest ona łudząco podobna do tej opisanej wyżej, rozróżnia się głównie wykluczeniem w nagromadzaniu komentarzy klientów i managera. Tutaj najczęściej wiadomości o pracowniku kompletuje się poprzez wywiady ze współpracownikami i głównym szefem.

Ocena pracownika jest też osiągalna dzięki metodzie jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tu zbiera się dane na temat sukcesów i potknięć ocenianego w zakreślonym czasie. Dzięki temu przełożony ma najlepszy obraz całościowych poczynań pracownika.

Kliknij ochoczo ten link – przeczytasz w tamtym miejscu równie niebanalne wiadomości. To wciągający artykuł, który także jest godny uwagi!

To z której metody korzysta dane przedsiębiorstwo zależy od zakresu działania i potrzeby w określonym momencie. Zwykle tego typu ocena pracownika stosowana jest rokrocznie i często od jej rezultatu zależy gratyfikacja czy kariera danego pracownika. Wyniki ocen pozwalają też na ich weryfikację. Takie informacje pomagają podjąć trafne decyzje o daniu na przykład kolejnych warsztatów.