Pożyczka, kredyty i firmy windykacyjne- w jakich przypadkach możemy mieć do czynienia z postępowaniem windykacyjnym a kiedy z komornikiem?

Biorąc pożyczki albo kredyty należy zapoznać się z konsekwencjami, które mogą nastąpić gdy nie uregulujemy należności. Najczęściej sprawami zajmuje się windykacja, a potem komornicy. Postępowanie windykacyjne może zostać wszczęte w wielu przypadkach. Może być to jednocześnie niespłacony kredyt jak również mandat przykładowo za jazdę bez ważnego biletu. Jeśli zalegamy z zapłatą określonej kwoty pieniędzy powinniśmy niezwłocznie uregulować rachunek.

pieniądze

Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele pożyczek można przedłużyć za niewielką opłatą, dzięki temu będziemy mieli trochę więcej czasu na zdobycie funduszy na spłatę. Niezapłacenie czynszu albo nieregulowanie alimentów może prowadzić do wszczęcia postępowania windykacyjnego. Ludzie niezwykle często mylą osoby zajmujące się windykacja z komornikami, a ich praca bardzo się różni. Zadaniem windykatora jest przypominanie dłużnikowi o spłacie jak również zachęcenie klienta do jak najszybszego uregulowania rachunku. Windykatorem może zostać dowolna osoba, która pracuje dla firmy zajmującej się pożyczkami, nie posiadająca specjalnego wykształcenia.

Postępowanie windykacyjne to przede wszystkim listy i przypomnienia o konieczności zapłaty należności. Po pewnym czasie sprawę otrzymuje komornik, który egzekwuje należność od dłużników. Może być to tak samo ściągnięcie długu z konta klienta jak również przejęcie jego majątku. Warto jednak w trakcie postępowania windykacyjnego porozumieć się z firmą windykacyjną i dogadać się w kwestii spłaty długu. Czasami zdarza się iż windykacja wyraża zgodę na rozłożenie długu przykładowo na raty (zobacz pożyczka pod hipotekę bez bik) albo zatrzymanie postępowania na jakiś okres czasu tudzież wydłużenie terminu spłaty należności. Jeśli będziemy w tego rodzaju sytuacji, nie bójmy się odbierać telefonów- można sprawić, że bez nerwów będziemy mieli możliwość zapłacić należność w późniejszym terminie po porozumieniu się z firmą. Firma windykacyjna odpowiada za doprowadzenie do ugody z osobą czy też firmą, której jesteśmy dłużni należność.

obliczenia kredytowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Biorąc kredyt czy też pożyczkę, miejmy pewność, iż będziemy mogli ją w późniejszym czasie spłacić. W przypadku nieuregulowania należności można próbować porozumieć się z windykatorem w sprawie terminu uregulowania rachunku. Wieloletnie długi zwykle kończą się egzekwowaniem należności przez komornika – sprawdź tu.