Pokoje we Władysławowie

Władysławowo to rozległy port rybacki, popularny ośrodek wczasowy oraz wczasowa baza dla turystów planujących wypoczynek nad morzem Bałtyckim. Miasto znajduje się u nasady Mierzei Helskiej – najbardziej długiego polskiego półwyspu (34 km) oddzielającego zatoki Pucką oraz Gdańską. Miasto obejmuje trzy nadmorskie kąpieliska takie jak: Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo i Chałupy, które poniekąd mieszczą się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Plaża we Władysławowie

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: http://www.flickr.com/
Najbardziej interesującym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który posiada wieżę widokową, wystawę rzeźby kaszubskiej, wystawę fotograficzną i restaurację. Z górnego tarasu wieży widokowej umieszczonego na wysokości sześćdziesięciu pięciu metrów, roztacza się panorama na przylądek Rozewie, Zatokę Pucką oraz Mierzeję Helską. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym we Władysławowie jest kościół Pod Wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Wśród władysławowskich obiektów kulturalnych powinno się wyróżnić: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii mieszczące się w willi, w której owego czasu zamieszkiwał generał, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego a także Prywatne Muzeum Motyli w Domu Rybaka. Na osiedlu Rozewie mieści się Latarnia Morska zbudowana w XVIII wieku i wyremontowana w dziewiętnastym wieku. We Władysławowie jest też port, którego zachodni falochron pełni rolę turystycznego mola.

Sprawdź, że praktyczna witryna zawiera potrzebne dane, które są wartościowe – one Cię niezaprzeczalnie totalnie pochłoną. Wejdź tutaj!

Miłośników sportu bez wątpienia przyciągnie Aleja Gwiazd Sportu w otwartym dla wczasowiczów ośrodku olimpijskim w dzielnicy Cetniewo. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze Bałtyckie i pokryta jest granitowymi tablicami z gwiazdami, na których opublikowano nazwiska sportowców i trenerów. Każdego lata organizowane są tu uroczystości dodania nowych gwiazd.

Chlubą władysławowskich kąpielisk są rozległe i piaszczyste plaże (szerzej na ten temat ). Wybrzeże objęte granicami miasta ma długość dwudziestu trzech kilometrów i jest wyjątkowo urozmaicone – od plaż zasypanych drobniusim, białym piaskiem w głównych kąpieliskach, po kamienistą plażę na Rozewiu. Wyjątkowo popularnym kąpieliskiem są Chałupy – dawna wioska rybacka z ładną, ogromną plażą i szkołą windsurfingową. Tutejsze płyciutkie i harmonijne wody są niezwykle korzystne do uprawiania tego sportu. Miejscowość stała się popularna dzięki przebojowi Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to” rozsławiającego tutejszą plażę golasów.

We Władysławowie są organizowane rozliczne, ciekawe imprezy kulturalne, m.in. (fajna baza) Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, Jarmark Morski, Majówka połączona z wieloma imprezami towarzyszącymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Zlotem Koniarzy, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych i pokazem latawców, Noc Świętojańska, Rybka we Władku, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami i Festiwal Dorsza. Urlopowiczów wybierających nadmorskie nocleg Władysławowo wielokrotnie zadziwiło nawałem atrakcji jak również sezonowych imprez.

Na wczasowiczów przyjeżdżających do miejscowości czeka wiele przeróżnych dodatkowych atrakcji, między innymi: Lunapark Sowiński z najwyższą kolejką górską w naszym kraju, „ciuchcia” kursująca na trasie Władysławo – Jastrzębia Góra, rejsy kutrem rybackim, czy też loty paralotnią z klifu.

Charakterystycznymi elementami krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Władysławowa, są strome klify, urzekające wąwozy, szerokie piaszczyste plaże i bory sosnowe. Na jego terenie stworzono parę rezerwatów przyrody, m.in. Dolinę Chłapowską ochraniającą nadmorską dolinę erozyjną i interesującą florę porastającą krawędź Kępy Swarzewskiej. Park dysponuje znakomitymi warunkami do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa przybrzeżnego, zarówno na otwartych wodach Bałtyku, jak i w Zatoce Puckiej.