Nowoczesne urządzenia i przyrządy stosowane w laboratoriach, przykłady użycie bioreaktorów.

Nowoczesne laboratorium możliwe by nie było bez odpowiedniego wyposażenia. Czasy, kiedy reakcje przeprowadzano w gąszczu probówek rozstawionych na blacie stołu minęły już dawno, dzisiaj wykorzystuje się do tego także zaawansowane urządzenia. Mogą one pozwolić na precyzyjne kontrolowanie określonych fizycznych i chemicznych parametrów, przez co da się przeprowadzać skomplikowane procesy.

autoklawy w laboratorium

Autor: Tom Beatty
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo z takich urządzeń dostępnych jest w mniejszych wersjach, tak więc mogą być one wykorzystywane nawet w niedużych placówkach. Wykorzystanie niektórych wychodzi zresztą poza tradycyjne laboratoria – często wykorzystuje je również przemysł, zwłaszcza spożywczy, znajdując dla nich zupełnie nowe zastosowania. Do takich urządzeń zaliczają się na przykład cieplarki laboratoryjne, które służą do utrzymywania wyznaczonej temperatury w całej komorze – inkubatory i cieplarki laboratoryjne. Używane są one w badaniach chemicznych i farmaceutycznych, używają je również laboratoria które się zajmują badaniami mikrobiologicznymi, ponieważ doskonale będą się przykładowo nadawać do wykonywania testów na mikroorganizmów.

sprzęt do laboratorium

Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com

Liczną i często używaną rodziną urządzeń są bioreaktory. Służą one do hodowli pod kontrolą drobnoustrojów, komórek roślinnych lub zwierzęcych, przy zagwarantowaniu odpowiednich parametrów czystości. Bioreaktory pozwalają na precyzyjne ustalenie parametrów środowiska, w którym przeprowadzane będą procesy, dotyczy to przykładowo ciśnienia, temperatury albo składu atmosfery – przejdź na www. Typowy bioreaktor składa się z kilku zasadniczych części, a jego budowa będzie uzależniona od rodzajów stosowanych mikroorganizmów.

Zależnie od wymagań bioreaktory mogą mieć dodatkowe wyposażenie, a do tego zaawansowane sterowanie elektroniczne, wytwarzane są także w różnych pojemnościach i wielkościach. Przy wytwarzaniu szczepionek bioreaktory te mają do kilkudziesięciu litrów objętości, a w przypadku oczyszczalni ścieków liczba ta wzrasta do paru tysięcy metrów sześciennych. Różnorodne wykorzystanie ma także duży spływ na rodzaj użytych materiałów, najczęściej można spotkać nierdzewną stal (Obróbka i cięcie metali) oraz szkło.