Kilka wiadomości o sprężynach

Na zajęciach fizyki raczej nieliczni przykładali wagę do problemów poruszanych przez panią na tablicy. Pojawiały się tam dziwne nazwy, na przykład energia kinetyczna, energia potencjalna pola czy też sprężystości… Ciężko oczekiwać radości i zainteresowania na tego typu sformułowania, jednak dobrze jest mieć generalne pojęcie, jak te czy inne dziwne sformułowania wpływają na nasz świat. Trudne?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Tylko na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność danej, odkształconej bryły, do wykonania jakiejś pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu dobrze zastanowić się, jak często widzimy na swojej drodze sprężyny w najróżniejszych formach i w najróżniejszych użyciach, niejednokrotnie zupełnie niedostrzegalne, ukryte przed wzrokiem laika.

Najprostszym przykładem sprężyny jest taki, jaki w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który odpowiada siłą po jego skompresowaniu. Tego rodzaju sprężyny zobaczymy w przeróżnych zastosowaniach, począwszy od zwykłych długopisów, poprzez resory w autach, do resorów cięższych urządzeń, jak na przykład wagony kolejowe. Taka pozornie bardzo nieskomplikowana konstrukcja to zwyczajnie zwinięty drut lub pręt o różnych grubościach. Wytwarzanie tego typu sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest szczególnie popularna przez wzgląd na różne zastosowania.

Następnym powszechnym typem sprężyny może być sprężyna taśmowa. Nie jest na tyle wszechobecna, ale wszyscy, którzy mają w domach różne starszego rodzaju zabawki nakręcane korbką, nakręcane zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może pojmą, jak często tego typu sprężysty element stanowił napęd bardzo przydatnych mechanizmów – również zegarów wież kościelnych i ratuszowych w licznych miejscowościach. Chociaż zegarmistrzowskie sprężyny takich maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne wyroby, tego rodzaju sprężyny nadal są obecne w licznych zastosowaniach technologicznych i produkowane w naszych państwach.

Poza wspomnianymi dwoma, przychodzącymi na myśl się jako pierwsze, przykładami, firmy produkujące części sprężyste proponują ogromną gamę pozostałych wyrobów: sprężyny do kompresji, do rozciągania, taśmowe, a także tak zwyczajne elementy jak kółeczka do kluczy…

Jeśli czytasz o posiadającej fascynującą Cię treść nowej stronie, to wcześniej zweryfikuj info (https://www.autopart.pl/akumulatory-ciagniki-i-maszyny) w kontekście źródeł, z których pobiera ona informacje.

A wszystko to opiera się właśnie na elementarnej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.