Przyjście na świat dziecka to cudowny moment i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał okrągły rok.
Każda matka uzna, że pierwszy rok szkraba bywa niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności.

Gdy zainteresował Cię opisany temat, odwiedź serwis niezbędnik turystyczny, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoją wiedzę.

I nie chodzi wyłącznie o karmienie czy pilnowanie, ale o tworzenie się pięknej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swoim słoneczku, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, aby wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego brzdąca. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być również niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże pieniądze, ale mało która kobieta w obecnych czasach zarabia najniższą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy też ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.