Jarosławiec -super pomysł na udane wczasy nad morzem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa leżąca na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko położone jest między dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec jest położony na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj wyjątkowo czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. W pobliżu nie ma też sporych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do 2008 r. plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i przeważały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednak prace które miały na celu poszerzenie i zabezpieczenie plaży, a także nawieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu zapewne zaciekawi duże prawdopodobieństwo odnalezienia tutaj przepięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z między innymi sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Piękną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości dochodzącej do 20 m, a także wydmy zarośnięte przez drzewa iglaste i z rzadko spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach znajduje się wiele punktów widokowych, z których rozciąga się bajeczna panorama wybrzeża morskiego. Znaczną popularnością cieszą się też przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z 1829 r. o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej ciekawy punkt widokowy w okolicy. Atrakcyjnymi obiektami w Jarosławcu są też zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu wdzięku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu mieści się też nieduża przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Kolorowe kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można również zakupić dopiero co złowioną rybę.

Sporą atrakcją Jarosławca jest aquapark zlokalizowany przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów od morza. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku są trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – zapraszamy tutaj. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj ogrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok.

Chcesz przeczytać nowe ciekawe posty? Zapraszamy więc na witrynę autora (www.eccoholiday.com/p/chorwacja). Tam oczekują na Ciebie rzetelne wiadomości.

28 km biegnąca przez poligon wojskowy, na którym częstokroć mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się też dwa malownicze jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.