Jakimi elementami różnią się wielkie porty lotnicze od tych niewielkich?

Z biegiem czasu samoloty są coraz chętniej wybieranym sposobem podróżowania. Z tego powodu rozwija się infrastruktura lotnicza, w tym lotniska. Najpotężniejsze z nich mają bardzo dynamiczne tempo wzrostu i co roku obsługują coraz większe rzesze ludzi.

W zestawieniu największych lotnisk świata polskie Okęcie nawet się nie pojawia. Z jakiego powodu? Ponieważ największe z nich w 2017 roku obsłużyły mniej więcej 100 milionów pasażerów, a warszawskie jedynie 15 milionów. Gdyby jednak traktować te zestawienia jak zawody, możemy się pocieszyć, bo obsługuje ono coraz większe ilości ludzi.
Pokój dziecka, młodzieżowy

Autor: Miretto
Źródło: www.miretto.pl
Trzeba pamiętać, że wielkość lotniska mierzy się raczej liczbą pasażerów lub operacji lotniczych, nie powierzchnią. A jak wygląda lista liderów światowych rankingów? Największe z lotnisk to porty w Atlancie (ponad 103 miliony pasażerów), Pekinie (95 milionów) i Dubaju (85 milionów pasażerów). Interesujące jest to, że na liście tej w pierwszej dziesiątce znajdują się jedynie dwa lotniska z Europy – paryskie Charlesa de Gaulle’a oraz londyńskie Heathrow.

manager

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo ogromnych ich rozmiarów nie trzeba ulegać panice, jeśli po raz pierwszy musimy skorzystać z jednego z ogromnych, zatłoczonych lotnisk. Zasadniczo są one podobne do innych, bo spełniają podobne funkcje i obsługują tych samych podróżnych. Jak się odnaleźć w tych miejscach? Po pierwsze sprawdźmy, z którego terminalu wylatujemy.

Poznaj autorski serwis (https://twojprawnik.net/kariera.php) – należy wejść w podany poniżej link i tam możesz poczytać ekstra informacje na ten ciekawy wątek.

Na berlińskim Tegel terminale są oddalone od siebie o kilka minut drogi, ale już w Dubaju będziemy wędrować w bardzo długo.

O inne rzeczy również się nie martwmy. Lotniska nie różnią się nawet językiem instrukcji, bo lokalne instrukcje (np. po chińsku) są zawsze podpisywane również w po angielsku.

Na każdym z nich, aby odnaleźć wyjście lub swoją bramkę, musimy się zwyczajnie podążać za znakami (słowo „exit” oznacza wyjście, „security check” kontrolę bezpieczeństwa, a „gate” bramkę) i instrukcjami. I być na miejscu sporo wcześniej, bo nawet te mniejsze lotniska potrafią zaskoczyć swoim obszarem i czasem koniecznym do przejścia różnych procedur.