Czasami najlepszy pracownik też musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, lecz należy robić to jawnie

Nikt chyba nie lubi kiedy jest obserwowany. Większość osób to po prostu krępuje. Na co dzień natomiast wciąż jesteśmy pod obserwacją także sami zresztą to robimy. Wystarczy wyjść na miasto, wszyscy na siebie spoglądają, z zaciekawieniem albo bez, ale także definiujemy daną osobę po ubraniu lub zachowaniu. To zwyczajna sytuacja, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem jest wtedy, kiedy monitoring jest w miejscu pracy. Sporo osób żywo się przeciwko temu wypowiada, lecz pracodawca posiada takie prawo, z tym że musi o tym fakcie powiadomić pracowników.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, iż szef sobie obserwuje własnych podwładnych, czyniąc to na różnorakie sposoby, a przy tym nie powiadomi o tym pracownikowi. To jawne złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się natomiast na monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić, a do tego jeszcze jest zobowiązany powiedzieć, jakiego typu metody obserwacji zastosuje, czy na przykład będzie to obraz lub dźwięk. Nagrania z monitoringu muszą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być przetrzymywane na zawsze.

Nie mogą też być – co wydaje się rzeczą normalną – wykorzystane w w innym celu niż w momencie, gdy zajdzie tego typu potrzeba (złamania prawa, kradzież). Monitoring może być też stosowany w celu doglądania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy także muszą być poinformowani. Mało tego, jeśli faktycznie planujemy monitoring w naszej firmie musimy dobrze zdefiniować cel. Czy borykamy się z przeciekiem danych, kradzieżą lub słabą dyscypliną pracowników (na przykład

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

przesadnie długie przerwy). Są różne przyczyny, bardziej błahe i bardziej poważne, lecz o wszystkich powinniśmy powiadomić nasz zespól.

Rzeczą oczywistą jest, iż monitoring jest zakazany w miejscach prywatnych, to oznacza toaletę czy szatnię. Dla pracodawcy także jest istotne, aby od każdego pracownika uzyskać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu. W momencie kłopotów lub jakiegoś zamieszania brak tego typu zgody może sprawić problemy, które często rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra pracowników oraz pracodawcy lepiej więc podpisywać tego typu umowy zawczasu, żeby w przyszłości nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany temat, to przejdź do podstrony (http://www.programylojalnosciowe.pl/obsluga-programow-lojalnosciowych/) i poznaj inne dane odnośnie tego zagadnienia. Wciągną Cię całkowicie.

To niezwykle ważne, nie możemy o tym zapominać, ponieważ może nam to w przyszłości zaszkodzić.