Dobór dobrego rodzaju zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych firm o ugruntowanej pozycji ale także małych firm.

Wybór dobrego typu zewnętrznego finansowania stanowi trudność dla wielu firm. Tyczy się to zarówno dużych firm o ugruntowanej pozycji jak i firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W kontekście startupów droga do uzyskania dofinansowania jest jeszcze bardziej skomplikowana, chociażby ze względu na niską zdolność kredytową lub brak historii kredytowej.

akt - firma

Autor: Emiliano García-Page Sánchez
Źródło: http://www.flickr.com
firma - image

Autor: Gobierno de Castilla-La Mancha
Źródło: http://www.flickr.com
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com

Planując otrzymać dotacje na inwestycje przedsiębiorca powinien rozważyć różnorakie dostępne opcje. Najbardziej znanym typem dofinansowania są dotacje pochodzące z Unii Europejskiej (finansowanie inwestycji z Prometeia Ventures), w ostatnim czasie zmienia się jednak polityka unijna, zgodnie z którą dotacje zostaną stopniowo zastępowane pożyczkami zwrotnymi. Na dofinansowanie w pierwszej kolejności będą mogły liczyć firmy planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, prowadzone razem z naukowcami. Kolejnym rodzajem finansowania firmy są klasyczne pożyczki i leasingi. Są one zdecydowanie łatwiejsze do uzyskania niż dotacje unijne, jednak ich niewątpliwą wadą jest konieczność zwrócenia otrzymanych środków. Ciekawą alternatywą może być crowdfunding.

Kiedy zafascynował Cię prezentowany artykuł, to nie namyślaj się tylko odwiedź ten link, a znajdziesz tu zbliżone, ciekawe informacje na ten temat.

Jest to swego rodzaju zbiórka środków na inwestycje za pomocą specjalnych platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy mogą wesprzeć przedstawione tam pomysły. Ostatnim rodzajem finansowania dla ludzi chcących założyć swoją firmę może być startup venture capital – startup venture capital oferta. W takim przypadku inwestorzy indywidualni oraz wyspecjalizowane fundusze przekazują pieniądze bezpośrednio firmom prywatnym. Ideą jest tutaj długoterminowy zysk pochodzący ze zwiększenia się wartości udziałów spółki. Na nieszczęście dla osób zainteresowanych tym rodzajem finansowania, w związku z wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, fundusze VC są dosyć wybredni i przyznają dofinansowanie tylko niewielkiemu odsetkowi powstających się startupów Pozostałe odrzucane są z rozmaitych powodów, chociaż często jest to związane z reprezentowaniem mało przyszłościowych gałęzi handlu. Co więcej fundusze VC poza oczywistymi zaletami, mają także swoje wady. Podstawowa jest taka, iż w zamian za uzyskane środki, twórca startupu przekazuje swoje udziały, często tracąc przy tym całkowitą kontrolę nad losami własnej firmy oraz musza dzielić się przychodami.

Jeśli poszukujesz podobnych danych na opisywany temat, to również rzuć okiem na (https://contra-odszkodowania.pl/odszkodowanie-za-wypadek-w-rolnictwie/) pokrewne materiały, które podnoszą tę tematykę.

Zdarza się także, iż zyski na mniejsza skalę, z pominięciem inwestycji VC, są dla samych przedsiębiorców większe.

Konkludując, w dzisiejszych czasach istnieje wiele form dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy planują otworzyć własną firmę. Naturalnie nie każda osoba ma możliwość skorzystania ze wszystkich dostępnych form, jednak wystarczy trochę zachodu i każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego.