Prowadzenie własnej firmy to dla wielu osób jedyna szansa na to, by uniknąć bezrobocia. Decydując się na posiadanie własnego biznesu, należy jednak pamiętać, że związane jest to z szeregiem obowiązków, których zaniechanie może ściągnąć na naszą głowę ogromne kłopoty zarówno prawne, jak i finansowe. O czym trzeba wiedzieć, prowadząc firmę? Jakie zagadnienia są naprawdę istotne?
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy, kto chce mieć firmę powinien pamiętać o kwestiach związanych z podatkiem – liniowy podatek dochodowy. Liniowy podatek dochodowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy mają działalność gospodarczą niemającą charakteru rolniczego. Warto jednak pamiętać, że liniowy podatek dochodowy nie zawsze okazuje się być rozwiązaniem opłacalnym. Nieraz okazuje się, że o zdecydowanie korzystniej jest płacić podatek w klasyczny sposób. Właściciel firmy musi także wiedzieć do kiedy PIT musi trafić do Urzędu Skarbowego. Pytanie do kiedy PIT powinien trafić do fiskusa tyczy się do wszystkich obywateli, którzy w danym roku podatkowym uzyskali konkretny dochód. Nie chodzi tu tylko o właścicieli firm. Obowiązujące na terenie Polski prawo (kancelaria częstochowa) podatkowe związane jest z obowiązkiem płacenia podatków – kilometrówka to zbawienie :).
Źródło: http://www.sxc.hu
Założenie własnej firmy i zatrudnianie pracowników to w przeważającej liczbie przypadków również konieczność wysyłania ich na szkolenia i służbowe wyjazdy. W takim przypadku konieczne jest rozliczenie delegacji. Kilometrówka to pojęcie, które stało się sławne dzięki grupie kilku posłów.Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku rozliczania delegacji termin kilometrówka ma bardzo duże znaczenie – do kiedy pit. Jeżeli pracownik jedzie w delegację swoim autem, jesteśmy zobowiązani oddać mu pieniądze za pokonane kilometry. W takim przypadku obowiązująca się stała stawka, która jest precyzyjnie podana przez obowiązujące przepisy. Niektórzy podkreślają, że o o wiele korzystniej jest zagwarantować pracownikom służbowy transport. Tyczy się to zwłaszcza tych sytuacji, gdy w delegację jedzie kilku pracowników i każdy miałby jechać własnym autem. Taka sytuacja jest bowiem dla zakładu pracy mało opłacalna. A przecież delegacji nie da się uniknąć. Zwłaszcza, jeśli firma ma się non stop rozwijać.