W obecnych czasach uczenie się języków obcych jest obowiązkowe

Na pewno opłaca się uczyć się języków, choćby ze względu na fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to także znacznie większa szansa na pracę na wyższym stanowisku. Według różnych, niezależnych badań rośnie w Polsce odsetek ludzi posługujących się znajomością co najmniej jednego języka obcego. Wśród młodych zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim, wśród starszych język rosyjski jest najbardziej popularny.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie zaskakują. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasie komunizmu. W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu nie czuje sympatii do Rosji i Rosjan . Wraz z przemianą zawitał do Polski język angielski i szybko zdobył nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba przyznać, że czasem wygląda to lepiej, czasem gorzej. Niemniej, dzięki tej znajomości łatwiej wyjeżdża się nam za granicę, poznaje nowych ludzi, mamy mniej kompleksów i czujemy się bardziej obywatelami świata.

Wraz z nastaniem nowych obyczajów pojawiły się także inne języki (lekcje języków obcych). Obok angielskiego najczęściej uczy się niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo przydatne, Niemcy to przecież nasz silny sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja jest również silnym krajem, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach nauczano także włoskiego i hiszpańskiego, a w obecnych czasach wróciła moda na rosyjski. Młode pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był uczony na siłę więc nie mają problemów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest pewne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych źródeł jest niezwykle przydatna, jednakowoż bardzo wzbogaca . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mało popularnego.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www posiada wyłącznie użyteczne informacje, które z pewnością Ci się mogą przydać. Sprawdź nas i zobacz, że należałoby go odwiedzić.

Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – naucz się języków afroazjatyckich) to interesujący pomysł, który może zaprocentować w przyszłości.