W jaki sposób odpowiednio wybrać obuwie turystyczne, by zapewnić sobie komfort?

Mało kto patrzy na to co nosi. I przeważnie wybiera się w góry w normalnym stroju i obuwiu. Ale po paru kilometrach górskiej wspinaczki niedoświadczeni turyści raptem zaczynają czuć duży dyskomfort. Niewłaściwie dobrane obuwie uwiera w stopy oraz nie zapobiega przesiąkaniu wody. Nieodpowiednio dobrane buty mogą popsuć nawet najlepszą urlopową wycieczkę. Warto więc sprawdzić dla jakich osób dobre są buty trekkingowe niskie, a dla jakich ludzi wysokie buty górskie.

Buty trekkingowe
Zatem, do normalnego chodzenia po dolinach, lesie czy też innym łagodnym padole, najlepszym rozwiązaniem będą niskie buty, sięgające powyżej kostki. Takie obuwie jest zdecydowanie lżejsze od butów z wysoką cholewką. To obuwie ma jednak rozwiązania stosowane w wysokich butach trekkingowych, czyli membranę zapobiegającą przesiąkaniu wody. Dobrze wyprofilowana podeszwa zapewnia stabilność stopy. Buty trekkingowe niskie są bardzo uniwersalne.

Oprócz lekkich wycieczek można w nich wykonywać multum różnych form aktywności fizycznej. Nadają się do nordic walking`u albo jeżdżenia na rowerze. Szlaki górskie z bardzo spadzistymi zboczami, rumowiska skalne albo całodzienne wędrówki po trudnym terenie dobrze jest przemierzać w specjalistycznym obuwiu. Doskonale nadają się buty górskie, które chronią przed uszkodzeniem stawu skokowego lub kostki w trakcie chodzenia po nierównym terenie – kup buty w góry.

Dobrze wyprofilowana podeszwa daje świetną przyczepność w każdym terenie i miejscu. Wkładka usztywniająca zaś mocno usztywnia podeszwę. Buty trekkingowe często wyposażone są w membranę oraz klejone przeszycia.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej tekstów na powyższy temat? Namawiamy w takim razie do kolejnej witryny – po prostu naciśnij to wczasy grecja i przejdź do naszego portalu.

Przez to chronią stopy przed przemoczeniem w trakcie niezapowiedzianej ulewy.

Wyprawa w góry

Autor: Marcus Povey
Źródło: http://www.flickr.com
Nieznacznie droższe modele mają odpowiednie zaczepy do mocowania raków. Zatem wybierając się na długie piesze wycieczki warto postarać się o specjalne obuwie. Przede wszystkim należy patrzeć na wodoszczelność. Buty górskie muszą być ochronione przed przemoknięciem. Sama membrana nie wystarczy. Trzeba też poznać jak dobrze impregnować powierzchnię obuwia jak też szwów. Potrzeba również zwracać uwagę na materiały z których wytworzone jest górskie obuwie.

Naturalna skóra to wciąż podstawowy surowiec, z którego wykonuje się buty przystosowane do wycieczek górskich. Najważniejszą częścią obuwia górskiego jest bezsprzecznie podeszwa. Bieżnik musi być głęboki jak również odpowiednio wyprofilowany. Wszystkie te czynniki oddziałują na wygodę oraz bezpieczeństwo górskich wędrówek.