Sprężyny są wszędzie

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby wymienić choćby kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny.

Dla przykładu chociażby zegarek.

Masz zamiar pogłębić swoją wiedzę z tego zagadnienia? Służymy pomocą. Wystarczy wejść na następną stronę i tam dowiedz się więcej dystrybutor oleju silnikowego wiadomości.

Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle istotna.

A kanapa? Oczywiście, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i obecnie sofy i materace sprężynowe są wygodne i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i takie przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy na podwozie, lub pod maskę z łatwością, od razu zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, trzeba rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Są również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Praktycznie w każdym kiosku można kupić niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.