Reklama zazwyczaj ma za zadanie skłonienie klienta do kupienia lub korzystania określonych towarów lub usług.

Reklama najczęściej ma za zadanie skłonienie klienta do nabycia lub stosowania konkretnych towarów lub usług, bądź też popierania pewnych idei. Oczywiście możemy wyróżnić kilka rodzajów reklam, na przykład: jawna, ukryta lub mieszana. Najstarsze reklamy mają swój początek w czasach starożytnych.

Ludzie stosowali wtedy napisy na ścianach albo szyldach wykonanych z kamienia. W czasach starożytnych należy upatrywać również początków reklamy (zobacz Artefakt pozycjonowanie stron) ustnej – przedsiębiorcy wykrzykiwali hasła komplementujące ich towary oraz usługi.

długopis-obrazek

W dzisiejszych czasach reklamy przybierają jednak dużo bardziej kompleksowe formy. W internecie bez trudu znajdziemy mnóstwo firm zajmujących się reklamą, które w profesjonalny sposób zareklamują praktycznie każdy zlecony towar – reklamowy. Przedsiębiorstwa te stosują bardzo różne narzędzia w zależności od wymagać klienta. Możemy na przykład zamówić reklamy zewnętrzne w postaci oklejenia auta, wykonania konkretnych szyldów albo kasetonów. Wewnątrz budynków możemy natomiast zastosować fototapety bądź nadruki na różnych płaszczyznach, na przykład PCV czy szkle. Interesującą alternatywą są również gadżety reklamowe jak na przykład czapki, koszulki, długopisy reklamowe itp.. Jest to dosyć niedroga, a zarazem efektywna forma reklamy. Każda osoba ma w swojej szufladzie mnóstwo gadżetów niewiadomego pochodzenia, które jednak napisami przypominają nam o danych firmach, i tak w chwili kiedy zobaczymy powiedzmy: długopisy cosmo, momentalnie będziemy starać się przypomnieć sobie w jakim miejscu go dostaliśmy oraz czym zajmuję się ta firma – długopisy typu cosmo. W stosunku do długopisów, ale i innych gadżetów należy także zwrócić uwagę na to do kogo mają one trafić. Naturalne jest, że klientowi biznesowemu przekażemy długopis wykonany z lepszych komponentów, niż klientowi z niższej kategorii.

Prezenty są również wyjątkowo popularne zwłaszcza na różnego rodzaju targach, które w obecnych czasach charakteryzują się coraz większym zainteresowaniem. Same targi są w zasadzie jednym wielkim skupiskiem stoisk reklamowych, w których firmy zachwalają swoje produkty ale także prezentują nowinki technologiczne jakie zdołali opracować w ostatnim czasie.

Podsumowując, obecnie reklamy są wszechobecne i bez problemu możemy odnaleźć firmę, która za ustaloną kwotę zareklamuje nasz produkt. Typów reklam jest bardzo wiele jednak z fachową pomocą każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dobrze dobrana reklama powinna pomóc nam w bardzo wymierny sposób, a mianowicie powiększy ona nasz zyski pochodzące ze sprzedaży naszego produktu.