Przesyłka zagraniczna wymaga dużej liczby formalności, lecz zależy, w które miejsce ją wysyłamy. Sprawdź, o co w tym chodzi

Czy zdajesz sobie sprawę, jakimi kwestiami różnią się przesyłki krajowe od międzynarodowych? Pytanie wydaje się dość nieskomplikowane, bo każdy wie, że przesyłki za granicę są bardziej kosztowne, zaś ich doręczenie trwa dłużej. Mimo to, warto pamiętać, iż jak chodzi o zagraniczne przesyłki, to są one opatrzone znaczniejszymi trudnościami. Jest to zwłaszcza ważne w dzisiejszych czasach, kiedy wielu nas wyjeżdża za granicę

.

Paczka kurierska

Autor: Carl Malamud
Źródło: http://www.flickr.com
Nie wszystkie paczki posyłane za granicą wymagają odprawy celnej, jaka jak wiadomo wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Oznacza to jednocześnie, że jeżeli wysyłamy coś do kraju będącego w strukturach unijnych nasza przesyłka nie będzie oznaczona do odprawy celnej, jak szybkie przesyłki kurierskie do Irlandii. Natomiast, inne przesyłki przesyłane poza teren Unii Europejskiej muszą zostać odprawione w urzędzie celnym państwa, gdzie wysyłamy paczkę.

W takiej okoliczności nadawca zobowiązany jest do dostarczenia pełnej dokumentacji celnej. Najistotniejsze to, ażeby zapoznać się z przepisami celnymi, które obowiązują w danym kraju. Są to informacje odnoszące się do koniecznych dokumentów czy towarów, jakich nie powinniśmy przewozić do określonego państwa. Koszt tego rodzaju przesyłki zagranicznej na pewno będzie bardziej wysoki niż krajowej. Jego cena będzie zależna od kilku wartości, jak parametry przesyłki, odległość, którą musi ona pokonać. Zależy również od preferencji odnośnie czasu, w jakim będzie ona dostarczona. Rodzaj dokumentów, które powinniśmy przygotować jest zależny od tego, co przesyłamy.

Niekiedy wystarczy prosta deklaracja, tak jest, kiedy dostarczamy tylko dokumenty. Trochę inaczej jest, kiedy wysyłamy upominki czy próbki towarów. Deklaracje muszą być po angielsku. Czasem możliwe, iż będą konieczne inne dokumenty, jak faktura lub świadectwo pochodzenia towaru. Deklaracje celnie bezpłatnie dostaniemy na poczcie.

Musimy pamiętać, że przesyłki, jakie potrzebują niestandardowych dokumentów mogą być trochę dłużej trzymane na granicy (). Jak widzimy więc, przed wysłaniem takiej przesyłki (kliknij link przesyłki wielkogabarytowe) powinniśmy dowiedzieć się paru rzeczy, ażeby wszystko posłać planowo. W przeciwnym razie może nas spotkać nieprzyjemna sytuacja, a nasza przesyłka nigdy nie będzie dostarczona do adresata. Pamiętajmy więc, aby dopełnić wszelkich formalności.