Plusy i minusy nauki języka rosyjskiego. Profesjonalne newsy

Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju bez entuzjazmu poznawaliśmy język naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Było to rzecz jasna uwarunkowane politycznie. Z uwagi na to, że język rosyjski był we wszystkich szkołach obowiązkowy, stał się szybko znienawidzony, jako język ciemiężcy. Tymczasem, to przecież znajomość rosyjskiego zapewniała zrobienie zawrotnej kariery w każdym kraju Bloku Wschodniego.

A przez cały ten okres dyskryminowaliśmy języki naszych równie bliskich słowiańskich pobratymców. Ukraiński czy białoruski były dla nas tylko odmianą rosyjskiego i nie mieliśmy w zwyczaju brać ich na poważnie, zwłaszcza, że mówiąc tylko po rosyjsku można się było bez problemu porozumiewać na obszarze całego Związku Radzieckiego.

W jaki sposób? Mógłbyś choćby tłumaczyć rodzime strony internetowe – lub odwrotnie. Rosyjskojęzyczny Internet to naprawdę wielu użytkowników, którzy ciągle się wzbogacają. Choć i tak należy porządnie podejść do wchodzenia do Rosji, ponieważ to stosunkowo skomplikowane. Możemy również choćby tworzyć artykuły po rosyjsku. Jeśli będą bardzo dobre, pewnie będziemy mieli klientów. Jednakże w przypadku jęz. rosyjskiego największą kasę mamy okazję pozyskać na tłumaczeniach. A wiem co piszę, bo przecież sam jestem tłumaczem języka rosyjskiego – .

książka ukraińska

Autor: felixum8888
Źródło: http://www.flickr.com

A przecież język ukraiński posiada piękną tradycję, również piśmienniczą. Ukraińcy mają swoich wspaniałych poetów narodowych oraz mistrzów literackich, dlatego nieporozumieniem jest wrzucać go do jednego wora z językiem rosyjskim.

Szczególnie tłumacz przysięgły języka rosyjskiego Warszawa ma możliwość zarobić niemałe pieniądze. W bardzo dużym błędzie są ludzie, którzy uważają, że filologia rosyjska nie jest w stanie dać niezłych pieniędzy. Naturalnie nie jestem krezusem finansowym, lecz prawda jest taka, iż obrotny filolog, który uwielbia własny zawód, toteż pracuje całymi godzinami, jest w stanie niemało zarobić. Mam wielką nadzieję, że trochę zdołałem Ciebie przekonać. Choć tak czy siak to Twój wybór.

Uroda języka ukraińskiego to nie jedyny powód, by się go nauczyć. Z racji tego, że Ukraina to nasz sąsiad, rozwija się nasza współpraca w dziedzinie ekonomicznej, jak również kulturalnej. Powoływane są liczne wspólne instytucje oraz wydarzenia. Rodzimi biznesmeni robią z partnerami z Ukrainy mnóstwo intratnych interesów. Z tego powodu tak ważna jest znajomość tego języka. Jeżeli chcemy współpracować z Ukrainą, musimy traktować ją jak poważnego wspólnika, który zasługuje na szacunek – czytaj to.

Dlatego tłumaczenia rosyjski są dzisiaj niezwykle potrzebną usługą w tej branży. Mnóstwo firm, przygotowując dokumenty dla swoich partnerów ze wschodu, musi korzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, za które dobrze płacą. Dlatego tłumacz języka rosyjskiego ma teraz pełne ręce roboty. Jest to na pewno niezwykle praktyczny zawód i warto się kształcić w tym kierunku. Oczywiście, wymaga on olbrzymiego nakładu ciężkiej i systematycznej pracy, ale z pewnością ten wysiłek prędko się zwróci. Najtrudniejsze są pierwsze lata, kiedy trzeba przebić się przez konkurencję i zdobyć stałych klientów. Tłumacz, który potrafi wyrobić sobie szacunek w tej branży, jest w stanie dyktować indywidualne warunki i ustalać wysokie stawki.