Dzień pracy w sortowni, czyli od skanowania do wyniesienia śmieci

Praca powiązana z segregowaniem produktów zwykle wykonywana jest na zapleczach magazynowych potężnych marketów lub mniejszych koncentrujących się na dystrybucji jednego, maks kilku wytworów. Co powinni wiedzieć pracownicy sortowni, czego się spodziewać po etacie na magazynach, których błędów unikać jak ognia, na jakie oczekiwania się przygotować?

Wózek magazynowy

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Sortowanie to nic innego jak kompletowanie, prace porządkowe wykonywane przeważnie na magazynach. Do sortowania zalicza się praktycznie wszystko, nie tylko produkty do skonsumowania – od odpadów przez części do sprzętów, po części zamienne w warsztacie przemysłowym.

W pracy fizycznej do sortowania owoców zalicza się licznych pracowników sezonowych, żeby zatowarowane skrzynki mogły być podstawione prosto do sprzedaży. Grupowaniu podlegają też ubrania używane, lądujące później w tak zwanych ciuchlandach.

Nie są to oferty pracy Grójec wymagające specjalistycznych uprawnień i dużego wykształcenia – na zwykłego magazyniera wystarczy matura, ewentualnie wykształcenie średnie techniczne. Znacząca w tym miejscu jest rzetelność i sprawna organizacja pracy. W większych korporacjach, gdzie sortujący są nadzorowani nie tylko okiem szefa, ale też kamerami, ich praca podlega dodatkowej weryfikacji. W mniejszych przedsiębiorstwach rośnie rola zaufania w relacjach szefa z zatrudnionym pracownikiem sortowni. Przez miesiące, lata takiej pracy (patrz), taki pracownik nabywa rzecz bezcenną: wie o każdym zaułku, półkach i produktach na nich gromadzonych z datami ważności włącznie. Nowa osoba zatrudniona na to miejsce musi uczyć się koordynacji od początku.

Autor: HEMMERSBACH

Pracownik sortowni musi być przygotowany do wykonywania wyładunków. Krzepa fizyczna jest przydatna też w logistyce, kiedy trzeba wyjść z czterech ścian magazynu. Przydatne okazuje się też prawo jazdy, żeby magazynier mógł wspomóc, a nawet zastępować w zaufaniu dostawcę. Praca (zobacz jak wyliczyć urlop) Grójec w sortowni to rutynowa sprawa, zwłaszcza w sektorze spożywczym. Pełen etat w pracy na sortowaniu na początku wydaje się ciężki, szczególnie gdy w typowo fizycznej pracy dostaje się nieco ponad tysiąc złotych do ręki. Zagraniczne stawki, szczególnie w pracach dorywczych prezentują się w przeliczeniu na polskie warunki dużo lepiej.Autor