Kwota widniejąca na umowie o pracę niezwykle często bywa dla zatrudnionego myląca.

Otrzymując comiesięczne pensję musimy się liczyć z tym, iż tylko część należących do nas środków trafi do naszych kieszeni. Jest to wynagrodzenie netto, jakie otrzymujemy w dniu wypłaty, czyli rzeczywiście zarobione przez nas pieniądze. W umowie o zatrudnienie wskazane jest natomiast wynagrodzenie brutto, jakie zwykle jest o wiele wyższe niż opisane wcześniej wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie brutto obejmuje bowiem wszystkie obowiązkowe składki, jakie muszą zostać opłacone przez przedsiębiorcę z naszego wynagrodzenia, w tym np. składki na ubezpieczenie społeczne. Warto zatem przekonać się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto.

Suma znajdująca się na umowie o pracę niezwykle często okazuje się dla pracowników myląca. Uzyskane wynagrodzenie tak naprawdę będzie znacznie mniejsze. Warto jednak pamiętać, iż odprowadzając każdego miesiąca składki, możemy liczyć m.in. na bezpłatną opiekę medyczną, co dodatkowo stanowi swoistego rodzaju profit.
Ogólnie rzecz podsumowując, wynagrodzenie brutto to kwota ze wszystkimi składkami, netto natomiast oznacza środki, które dostajemy bezpośrednio „na rękę”.

Kilka monet

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Warto wiedzieć zatem, z czego dokładnie wynika różnica pomiędzy netto i brutto oraz co się dzieje z naszym pozostałym wynagrodzeniem. Należy także uzyskać niezbędną wiedzę dotyczącą naszych pensji, m.in. czym jest rozliczenie straty podatkowej.
Warto pamiętać także, że składki nie są w całości płacone przez pracownika, ponieważ pewna część opłat pochodzi z jego wynagrodzenia, natomiast kolejna część opłacana jest przez pracodawcę. Dodatkowo w bardzo wielu przypadkach pracownik może liczyć na rozmaitego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Dodatkowe pieniądze należą się m.in. za nadgodziny, jakie musimy spędzić w pracy. Wielu pracowników może liczyć także na przeróżnego typu prowizje, które najczęściej uzależnione są od wielkości pozyskanego obrotu przez daną osobę.

.

Rzecz jasna niezwykle wiele ludzi w niezwykle otwarty sposób narzeka na konieczność comiesięcznego uiszczania składek. Powinniśmy wiedzieć jednak również o tym, iż część tych pieniędzy ma na celu zagwarantowanie nam m.in.

To zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące? Kliknij odnośnik do witryny (https://notariuszpokojski.pl/), a poznasz dane na opisywany wątek, który niewątpliwie Cię zaciekawią.

możliwości korzystania z darmowej służby zdrowia. Oprócz tego cześć tej sumy przeznaczona jest na poczet naszych przyszłych emerytur.