Kiedy nasza sytuacja materialna w obecnym czasie nie przedstawia się najlepiej

Marzy nam się nowy telewizor? Romantyczna, egzotyczna wycieczka? Sytuacja finansowa uniemożliwia jednak nasze plany. Jak znaleźć wyjście z tej sytuacji? Metod na zdobycie potrzebnej gotówki jest kilka.
Zazwyczaj w takich chwilach zwracamy się o pomoc do znajomych. Ale zdarza się, że spotykamy się z odmową. Naszą uwagę powinniśmy zatem zwrócić na kredyt gotówkowy lub odnawialny.

Karty kredytowe, płatnicze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Kredyt odnawialny jest usługą ściśle powiązaną z rachunkiem osobistym, więcej o tym pod linkiem: . Jego idea opiera się na tym, iż bank udostępnia klientowi limit kredytowy do wykorzystania w ramach jego konta. Innymi słowy, klient ma do dyspozycji dodatkowe środki pieniężne, które może wykorzystać w dowolnym celu. Wielkim plusem kredytu odnawialnego jest fakt, iż można z niego korzystać wielokrotnie bez załatwiania nowych formalności – jedynym warunkiem jest przynajmniej częściowa spłata wcześniej wykorzystanego limitu zadłużenia.

W przypadku kredytu gotówkowego, przy większych kwotach zabezpieczeniem kredytu są uzyskiwane dochody lub poręczenia innych osób, zaś wysokość rat jest zależna od możliwości spłaty przez osobę zaciągającą kredyt. Aby kredyt gotówkowy był korzystny należy bacznie zapoznać się z działaniami banku oraz sprawdzić jakie są stopy procentowe czy ewentualne odsetki. Na ogół kredyt odnawialny jest bardziej dogodny od kredytu gotówkowego oferowanego przez ten sam bank. Dlaczego? Kredyt odnawialny jest po prostu niżej oprocentowany.

pieniądze

Autor: NicosFotos
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli posiadamy więcej zobowiązań wobec banku, powinniśmy zastanowić się nad ich konsolidacją. Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku kredytów w jeden. W dodatku rata (zobacz pożyczka pod hipotekę) jest znacznie niższa od sumy obecnie płaconych rat.

Konsolidowane kredyty mogą pochodzić z różnych banków. W razie potrzeby możemy wystąpić z prośbą ich przewalutowania. Wadą kredyty konsolidacyjnego hipotecznego jest to, iż wraz z wydłużeniem okresu spłaty, wzrasta suma odsetek do spłacenia. Tym samym mimo, iż spłacamy niższe raty, to koszt kredytu jest większy, niż standardowych kredytach. Jednak należy pamiętać, że dla klientów banków mających problemy ze spłatą rat, nadal jest to zachęcająca propozycja.