Jakimi zadaniami zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

Gdy potrzebujemy osoby zajmującej się wycenianiem nieruchomości, odpowiednim kandydatem jest rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy pracują jako jednoosobowe firmy lub zatrudniani są przez inne jednostki. Są oni także wynajmowani przez banki, które często potrzebują wyceny mieszkań przy kredytach hipotecznych. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. W dodatku musi posiadać stopień naukowy magistra oraz skończyć studia podyplomowe na kierunku dotyczącym wyceny. Oczywiście jeśli program wcześniejszych studiów objął te zagadnienia, kształcenie podyplomowe nie jest już niezbędne. Zdanie egzaminu to jednakże nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy powinien odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca wykonuje wycenę nieruchomości wraz z dobrami, które znajdują się na wycenianym obszarze.

Nieprawidłowym jest jednak pomylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy tylko wycenia. Wszelkie działania sporządzane są na piśmie, oczywiście w pełni zgodnie z prawem. Nielegalne jest wycenianie własności rzeczoznawcy przez niego. () Nie wolno przeprowadzać wyceny własnych nieruchomości (zobacz pożyczki pod nieruchomość) oraz tych, które należą do rodziny. Chociaż rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo dobrze płatny, warto wziąć pod uwagę, że podyplomowe kształcenie, egzamin oraz obowiązkowe praktyki to duży koszt, co na pewno trzeba wiedzieć. Dodatkowo rzeczoznawca majątkowy musi cały czas dokształcać się i świetnie znać aktualne normy.

Jeśli potrzebujemy wyceny, odnalezienie rzeczoznawcy nie musi być trudne oraz pracochłonne. W dzisiejszych czasach niemalże wszystkie usługi dostępne są w sieci. Wyszukiwanie jest niezwykle proste. Wystarczy wprowadzić odpowiednią frazę, w tym przypadku „rzeczoznawca majątkowy”, najlepiej jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Na witrynach zapoznamy się dokładnie z ofertą, często poznamy również cennik oraz rekomendacje poprzednich zlecających. Dlatego też możemy dobrać najlepszą ofertę.

Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo wymagający. Osoba, która pragnie się tego podjąć, powinna skrupulatnie się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę intensywnie się uczyć. Zlecane wyceny powinny być przeprowadzone niezwykle dokładnie. Błędy są niemal niedopuszczalne. W dodatku egzaminy oraz praktyka są niełatwe. Nad podjęciem się sprawowania tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on także bardzo ciekawy, a wkładany trud z pewnością się opłaci.