Będzie też wymagać też niekiedy sporych zmian w organizacji firmy, do których przykładowo mogą bardzo niechętnie podchodzić zatrudnieni. Z tego też powodu cały proces powinien być odpowiednio zaplanowany, i trzymanie się planu jest niezbędne do osiągnięcia końcowego sukcesu. Pierwszą sprawą będzie znalezienie odpowiedniego systemu, jaki spełni wszystkie wymagania firmy, zarówno aktualne, jak również przyszłe. Należy w tym celu sprawdzić ofertę paru różnych firm, ocenić oprogramowanie, jakie oferują, a dodatkowo zorientować się, jak przedstawia się u nich kwestia wdrożenia.
Niezwykle istotnym etapem, jaki powinno posiadać każde wdrożenie systemu ERP jest dobrze wykonana analiza przedwdrożeniowa. To od nie zależy przede wszystkim końcowa konfiguracja pakietu i wykonanie wszystkich niezbędnych poprawek i implementacji. Jeśli na tym etapie coś zostanie pominięte, to w pewnej chwili może się okazać, że wymagania klienta znacząco się będą różnić od tego, co proponuje firma organizująca wdrożenie. W najlepszym przypadku będzie to być przyczyną niedużych konfliktów, lecz często kończy się konieczności korekcji budżetu, co mile widziane nie będzie. Więcej informacji na ten temat: zobacz to.
Z tego też powodu każda ze stron powinna się bardzo dokładnie do tego przyłożyć, aby uniknąć w przyszłości jakiś nieporozumień. Następnymi etapami są konfigurowanie programu, ruszenie z programem na bazie testowej i szkolenia (extended disc) załogi. W zależności od wielkości firmy trwać to może nawet kilkanaście miesięcy, i dopiero po tak długim czasie system zostaje w pełni wdrożony, a gdy już działa, to trzeba będzie jeszcze zadbać o odpowiedni serwis SAP.