Jak odpowiedzialnie prowadzić firmę?

Dziś dosyć dużo osób decyduje się na założenie swojej firmy. Jest to skorelowane z istotnym problemem bezrobocia, które w Polsce przyjmuje faktycznie kłopotliwe formy.

Na dodatek, praca we własnej firmie bywa dużo bardziej satysfakcjonująca, jako że wówczas ma się pewność, że wszystkie nagrody i pochwały spłyną na osobę, która na nie naprawdę zasłużyła. Niemniej należy pamiętać, że sukces przedsiębiorstwa jest uwarunkowany nie tylko branżą, w której pracuje lub (więcej w tym serwisie) ilością czynionych inwestycji – istotne znaczenie ma także rozsądny sposób zarządzania. Przykładem może być między innymi tak dziś bardzo popularny lean management. Na język polski pojęcie to można przetłumaczyć, jako „szczupłe zarządzanie”. Na czym dokładnie polega taka koncepcja?
Jest dosyć prosta.

zarządzanie

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

Głównie, ten rodzaj zarządzania oznacza wyeliminowanie wszystkich czynności i zasobów, jakie nie są konieczne do uzyskania produktu lub (idź tutaj) usługi. To daje możliwość z kolei na redukowanie kosztów, przy jednoczesnej maksymalizacji zysków.

Poza tym, dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa ważne są zasoby ludzkie. Nie wystarczy przyjmować pracowników, którzy mają idealne kwalifikacje. Każdy szef powinien zadbać również o system motywacyjny pracowników. W większych firmach odpowiadają za to działy HR. Z reguły motywacją jest wysoka premia za zasługi czy osiągane wyniki. Należy jednakże pamiętać, że dla normalnego pracownika nie tylko pieniądze mają bardzo istotne znaczenie. Doskonałą motywacją są także pochwały słowne, w tym wyrażenie uznania przełożonych. Okazuje się, że niekiedy taka pochwała może dawać rezultaty podobne do następnej podwyżki lub premii. Szefowie muszą mieć to na uwadze, ponieważ taki gest niewiele kosztuje, a może zagwarantować naprawdę zadowalające rezultaty.

Systemów zarządzania jest na współczesnym rynku dość wiele, tym samym trzeba się dokładnie zastanowić nad wyborem idealnego dla siebie rozwiązania. Rzecz jasna, jedną z najważniejszych kwestii, jakie bezwzględnie trzeba mieć na uwadze jest typ oraz wielkość firmy, jako że rozwiązania, jakie bezproblemowo można wykorzystać w relatywnie niewielkich jednostkach niekiedy nie zdają egzaminu w dużych firmach. Ostateczny wybór zależy również od tego, jakie oczekiwania ma właściciel firmy oraz z jakimi problemami wewnętrznymi się ona boryka.