Czy jesteś w stanie powiedzieć, iż biegle mówisz w jakimś języku obcym?

Spośród wielu różnych zdolności, które warto posiadać dzisiaj na specjalną uwagę zasługuję znajomość języka obcego. Nikt nie ma wątpliwości, iż chodzi tak naprawdę o język angielski, bo cały świat w pewnym stopniu go używa, co oznacza, że gdziekolwiek jesteśmy mamy szansę się dogadać. To język międzynarodowy. Wielu z nas chciałoby jednakże go lepiej znać. Jak tego dokonać?

nauka języka obcego

Autor: www.audio-luci-store.it
Źródło: http://www.flickr.com
W dawnych czasach światowym językiem była łacina, następnie język francuski, obecnie jest angielski. Wielu twierdzi, iż w przyszłych latach takim językiem stanie się chiński, więc już lepiej dzisiaj się go uczyć. Być może tak będzie, na razie jednakowoż bez żadnych wątpliwości króluje język Szekspira. W Polsce znają go szczególnie młode osoby, Ci którzy przyszli na świat już w wolnej Polsce i nie mieli kontaktu z językiem rosyjskim. Wcześniej bowiem królował u nas rosyjski, więc język całkowicie z innej grupy językowej (naszej), natomiast język angielski to język germański.

Wiele osób z pokolenia 40-60 lat (nie mówiąc już o starszych osobach) nie jest w stanie się właściwie go nauczyć, no chyba, że ktoś musi to zrobić, gdyż potrzebny jest on w pracy czy w innym obszarze. Jak pokazuje rzeczywistość jest to możliwe. Nauka języka angielskiego nie jest więc taka uciążliwa, jak się wydaje, najkorzystniej zacząć od własnych metod, uczyć się jak nam najlepiej pasuje, pamiętać o tym, iż skoro pragniemy osiągnąć jakieś efekty potrzeba regularności. To identycznie, jak w wypadku ćwiczeń, jeśli zaniedbamy regularność to nie zobaczymy żadnych wyników. Języka bowiem nie da się nauczyć z doskoku. Warto przyswajać dużo słówek, na przykład korzystając z fiszek (warto odwiedzić to źródło), oglądać dużo filmów w języku angielskim, a przede wszystkim trenować rozmowy w tym języku. Nie ma to jak posługiwanie się językiem obcym w normalnych sytuacjach życiowych.

Wiele osób istotnie tak się szybko uczy, gdyż w takim momencie można przełamać swoją językową blokadę i zaczynamy mówić w obcym języku. To dla mózgu informacja, że się da, więc ta czynność wchodzi w nawyk. Jak pokazuje jednak praktyka, dla wielu osób mówienie w obcym języku jest niezwykle trudne i stresujące, jednak jeśli chcemy się nauczyć jakiegokolwiek języka, musimy zacząć to robić. Odpowiednim sposobem są kursy konwersacyjne, gdzie rozmawiamy z osobami na podobnym poziomie, nie powinno więc być żadnej krępacji.