Retinopatia cukrzycowa – jak właściwie leczyć schorzenie, aby nie doprowadzić do przykrych konsekwencji?

Zdrowie to wartość, o jaką musimy się troszczyć bez względu na wiek. Jednakże nie zawsze da się uniknąć chorób, chociaż prowadzilibyśmy w miarę zdrowy tryb życia i nie zapominalibyśmy o systematycznej aktywności sportowej.

Jedną z przypadłości, jakie mogą zaprowadzić do przykrych skutków, jest retinopatia cukrzycowa. Jej zasadniczym źródłem jest cukrzyca, przez którą może nawet dojść do ślepoty, toteż jak najwcześniej trzeba zacząć leczenie, by w jak największym stopniu zminimalizować niniejsze ryzyko.

oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Zacznijmy od tego, czym jest retinopatia cukrzycowa- To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, jakich zadaniem jest odżywianie siatkówki. Przez powstałe uszkodzenia w gałce ocznej robią się wylewy, które mogą być przyczyną wspomnianej ślepoty. Jak rozpoznać przypadłość? Jeśli spostrzeżesz ciemniejszą plamkę w polu twojego widzenia, możliwe, iż zrobił się wylew krwi. Nie boli, więc nie musisz czuć żadnych dolegliwości, tym bardziej, iż wylew może się wchłonąć oraz w związku z powyższym wkrótce zaczniesz znowu dobrze widzieć. Jednak nie można bagatelizować niniejszego zdarzenia, ponieważ retinopatia może prowadzić do zupełnej utraty wzroku. Początkowo słabiej widzimy w ciemności, potem mamy nieostre widzenie również w jasnych pomieszczeniach. Jeżeli i w twoim przypadku była rozpoznana retinopatia cukrzycowa, leczenie może ustrzec cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby. Drobne zmiany dają szansę na naprawdę pewne rezultaty leczenia, gdyż nie dopuszczamy do pojawienia się trudniejszych dolegliwości. Odróżnia się parę rodzajów retinopatii i w zależności od jej typu należy podjąć należyte leczenie – wejdź -.

W niektórych przypadkach musimy tylko regularnie badać wzrok, w innych z kolei niezbędne będzie leczenie laserowe, jakie przystopuje postęp choroby oraz pozwoli oszczędzić wzrok. Czasem również przeprowadza się witrektomię, a więc usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z którą ciężko jest walczyć, ponieważ żaden z zabiegów nie przywraca pełnej ostrości wzroku. Jednakże nie można się poddawać, lecz wszcząć leczenie, by jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem oraz nie dopuścić do postępu schorzenia, jakie może znacznie uprzykrzyć nam życie.