Sudety – aktywny wypoczynek dla całej rodziny

Sudety to nadzwyczaj urozmaicona i czarująca kraina górska, znajdująca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek znajduje się także na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego mieści się sporo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

Sudety, góry

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną pod postacią Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na wierzchołku, której znajduje się schronisko jak również budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o spadzistych ścianach, malownicze jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o fantastycznych kształtach i fantazyjnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Ciekawym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu około sto lat temu z Sardynii i Korsyki.

Ciekawą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, ochraniający baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą niezwykłe labirynty, które ekscytują rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarazem najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz najkorzystniej czuje się na skalnych przepaściach, malutka sóweczka z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najbardziej znaczącą miejscowością na obszarze Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca wycieczkowiczów ładnym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z XVII i XVIII w.. Dużą atrakcją są także pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami a także gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są niewątpliwie Szklarska Poręba i Karpacz, które są świetną bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie przechadzek po Szklarskiej Porębie warto zobaczyć Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są również wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Warto także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, którą wybudowano z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Podziwiając to unikalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, powinno się poznać zażarte dzieje tego małego kościółka. Należy zobaczyć również Miejskie Muzeum Zabawek z przedmiotami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny mieści się miasteczko Western City, które z pewnością będzie fantastyczną rozrywką dla dzieci. Niedalekie Kowary proponują swoim gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano kiedyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Należy też zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach występuje także kilka uzdrowisk przyciągających rzesze kuracjuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z leczniczych, radoczynnych źródeł, cudownego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Nie mniej popularna jest leżąca u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – uzdrowisko z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. W trakcie bytności w miasteczku warto zobaczyć Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i świętego Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku. Największą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Trzeba wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono popularną komedię „Sami Swoi”. Fani tego filmu na pewno nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot odgradzający gospodarstwa sąsiadów oraz sporo innych pamiątek związanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa mówi, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od XII do XV w. gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Należy też zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia w trakcie Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi należy również zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się bajeczna panorama miasteczka.

Do Grodźca zwiedzający zjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął także Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał też pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia NMP, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się także piękna Droga (Winiety Austria) Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zebrano kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Entuzjaści górskich wypraw powinni zaznajomić się z ofertą wakacji w Krościenku (Pieniny) – idź do strony.