Każdy prowadzący przedsiębiorstwo wie, że przesłanką dobrego działania interesu jest płynność płatnicza. Równolegle nieraz wie również, jak niełatwo tę płynność płatniczą utrzymać.
Źródło: http://www.zumi.pl
Nie wynika to jedynie z winy przedsiębiorcy – uzależnione jest także między innymi od wypłacalności odbiorców. Jak temu zaradzić?
Źródło: http://www.flickr.com
Bez wątpienia pierwszą i podstawową czynnością musi być weryfikacja wypłacalności klienta, w takim stopniu oczywiście, na ile wydaje się to dopuszczalne. Musimy niemniej pamiętać, że sytuacja jest w stanie się z czasem zmienić i dzisiaj zrewidowana korzystnie, za kilka miesięcy o wiele się pogorszy.
Żeby zgłębić informacje na prezentowany temat, to wcześniej poznaj inne dane na to zagadnienie – wszystko przeczytaj w serwisie (https://kancelariaostrowscy.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne-i-opiekuncze/alimenty/).
Nasz partner przestanie wówczas spłacać swe zobowiązania. W takim razie możemy poszukać takiego wyjścia jak (cesja wierzytelności). Jest to, mówiąc prostym językiem, przekazanie wierzytelności (czyli naszego przywileju do konkretnej należności) innemu podmiotowi. Zapewnia to nam jako cedentowi błyskawiczne zdobycie funduszy, potrzebnych do funkcjonowania naszej organizacji. Musimy jedynie powiadomić dłużnika o przekazaniu praw do należności na jej kupca, nazywanego cesjonariuszem.
Źródło: http://www.flickr.com
Takie działanie wlicza się do usługi faktoringu. Prowadzą go specjalnie przygotowane przedsiębiorstwa, które nie licząc cesji, czyli inaczej przelewu wierzytelności, są w stanie nam zaoferować pomoc w ściąganiu zobowiązań, konsulting i inne . Łatwo się więc domyślić, że jeśli idzie o faktoring koszt jest uzależniony od tego, jakie usługi poza przelewem wierzytelności zdecydujemy się uzyskać od danego przedsiębiorstwa.
Istotne jest, żeby zwrócić uwagę na to, czy w umowie, którą z nim zawrzemy, pojawi się zapis o tym, że cesjonariusz, może domagać się spłaty wierzytelności od sprzedającego w sytuacji niewypłacalności dłużnika.