Tylko na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność danej, odkształconej bryły, do wykonania jakiejś pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu dobrze zastanowić się, jak często widzimy na swojej drodze sprężyny w najróżniejszych formach i w najróżniejszych użyciach, niejednokrotnie zupełnie niedostrzegalne, ukryte przed wzrokiem laika.
Najprostszym przykładem sprężyny jest taki, jaki w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który odpowiada siłą po jego skompresowaniu. Tego rodzaju sprężyny zobaczymy w przeróżnych zastosowaniach, począwszy od zwykłych długopisów, poprzez resory w autach, do resorów cięższych urządzeń, jak na przykład wagony kolejowe. Taka pozornie bardzo nieskomplikowana konstrukcja to zwyczajnie zwinięty drut lub pręt o różnych grubościach. Wytwarzanie tego typu sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest szczególnie popularna przez wzgląd na różne zastosowania.
Następnym powszechnym typem sprężyny może być sprężyna taśmowa. Nie jest na tyle wszechobecna, ale wszyscy, którzy mają w domach różne starszego rodzaju zabawki nakręcane korbką, nakręcane zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może pojmą, jak często tego typu sprężysty element stanowił napęd bardzo przydatnych mechanizmów – również zegarów wież kościelnych i ratuszowych w licznych miejscowościach. Chociaż zegarmistrzowskie sprężyny takich maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne wyroby, tego rodzaju sprężyny nadal są obecne w licznych zastosowaniach technologicznych i produkowane w naszych państwach.
Poza wspomnianymi dwoma, przychodzącymi na myśl się jako pierwsze, przykładami, firmy produkujące części sprężyste proponują ogromną gamę pozostałych wyrobów: sprężyny do kompresji, do rozciągania, taśmowe, a także tak zwyczajne elementy jak kółeczka do kluczy…
Jeśli czytasz o posiadającej fascynującą Cię treść nowej stronie, to wcześniej zweryfikuj info (https://www.autopart.pl/akumulatory-ciagniki-i-maszyny) w kontekście źródeł, z których pobiera ona informacje.
A wszystko to opiera się właśnie na elementarnej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.