Jakiego rodzaju są zyski z brania udziału w programach lojalnościowych?

Programy lojalnościowe to bardzo popularne narzędzia marketingowe, które wymagają sprawnej infrastruktury, która będzie wspomagać proces rozliczeń. Bardzo wielką trudność sprawia to, jeżeli chodzi o rozproszone przedsiębiorstwa składające się z szeregu małych, osobnych oddziałów.

oszczędzanie

Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com
Obsługa programów lojalnościowych polega na tym, że transakcja sprzedaży wykonywana jest w bardzo analogiczny sposób do sprzedaży zwykłej. Odmienność opiera się głównie na wyborze klienta. Trzeba wczytać odpowiednim czytnikiem numer karty, którą ma Klient tajemniczy klient – secretclient.com lub wpisać taki numer manualnie. Program będzie wtedy połączony z bazą i sprawdzi czy taki petent jest tam zarejestrowany. Następnie wczyta zapisany w bazie rabat oraz będzie pozwalał na kontynuowanie sprzedaży. Po wybraniu konkretnych towarów do sprzedaży należy tą transakcję zatwierdzić. Programy lojalnościowe są najczęściej stosowane do konstruowania pozycji rynkowej i zdobywania nowych klientów. Wyznaczony cel jest zależny od tego, na jakim etapie jest oferta firmy i z jakimi barierami rynkowymi spółka zazwyczaj się spotyka. Wybór odpowiedniego systemu programu lojalnościowego to przede wszystkim określenie grupy docelowej. Projekt, który kierowany jest do konsumentów, mało odróżnia się od tego, który jest przygotowany z myślą o partnerach biznesowych. W programach B2B członkowie przykładają większą wagę do wartości dodanej, która oferowana jest przez organizatora kampanii. Wyborami tych uczestników kieruje rozsądek a nie komunikacja emocjonalna.
Określenie wielkości budżetu posiada wpływ zarówno na wybór mechanizmu programu, czas trwania takiego programu oraz katalog nagród, które są w nim oferowane. Te nagrody jest to faktyczna korzyść dla uczestnika.

Nagrody zazwyczaj zachęcają potencjalnych uczestników do wzięcia udziału w akcji. Program lojalnościowy jest systemem naczyń połączonych. Aby całość dynamicznie oraz sprawnie funkcjonowała, każdy element powinien być dopracowany.