Czym zajmuje się księgowa?

W jaki sposób zostać księgową? Przede wszystkim trzeba posiadać uzdolnienia matematyczne i rachunkowe. Znaczy to, iż musimy być osobą niezwykle skrupulatną jak też nie mieć kłopotu z pracą z rozliczeniami bądź tabelkami.
Jednakże nie starczy tylko zręczność liczenia.

telefon

Źródło: http://www.sxc.hu/
hyundai

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

firma - portret

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com
Świetny księgowy musi mieć skończone studia na kierunku rachunkowość. Prócz „stalowego” umysłu księgowy musi także biegle posługiwać się pecetem, szczególnie arkuszami kalkulacyjnymi, którymi posługuje się dzisiaj nieomal każda skomputeryzowana firma. Dostępne są też rozmaite kursy dla księgowych aranżowane dla przykładu przez biura pracy, które uczą podstaw rachunkowości. Księgowy zajmuje się prowadzeniem, analizowaniem rachunków, wpisywaniem do systemu, przyjmowaniem faktur i podatków przedsiębiorstwa. Przez ręce księgowego przepływają wszystkie pieniążki, jakie są obracane w danej firmie, jednak nie fizycznie – księgowa widzi je wyłącznie w formie cyfr na ekranie komputera. Swoją pracę księgowi realizują na etatach przeróżnych firm, zacząwszy od urzędów, poprzez wszelakie firmy handlowo-usługowe, po najmniejsze nawet sklepiki. A jakie obowiązki ma główna księgowa? Fundamentalnym zadaniem głównej księgowej jest prowadzenie księgowości (sprawdź co oferuje Account biuro rachunkowe) w firmie. Oprócz tego, osoba na takim stanowisku kieruje pracą innych rachunkowych. To od niej wymaga się też analizowania sumptów działalności firmy i przygotowywanie sprawozdań finansowych.

Na stanowisko głównej księgowej przyjmuje się osoby z wyższym wykształceniem ekonomicznym jak też świetną znajomością ustawy o rachunkowości czy prawa podatkowego. Ogromne znaczenie w takim zawodzie ma także skrupulatność.