Czym dla księgowej jest przychód i kiedy trzeba płacić podatek dochodowy?

Osoby, które nie posiadają za wiele wspólnego z tajnikami księgowości, mogą mieć często problem z odróżnieniem dwóch pozornie tylko jednoznacznych terminów. Mówiąc krótko dochodem jest przychód zmniejszony o koszty jego uzyskania.

przychody

Autor: Grupa Archicom
Źródło: Grupa Archicom
Dla każdego księgowego i chociażby biznesmena, przychody znaczą wszystkie wpływy ze sprzedaży dóbr lub usług. Jednak żeby ten dochód uzyskać, każdy przedsiębiorca był zmuszony uprzednio zainwestować jakieś środki, chociażby do wyprodukowania towarów, ich promocji czy też przechowywania. Tego typu koszty określane są jako koszty uzyskania przychodu. Należy pamiętać, że poprawne rozróżnienie tego, co jest przychodem w danej firmie oraz to, kiedy on powstaje, jest wyjątkowo istotne do poprawnego prowadzenia rejestru oraz rozrachunków z US. Może mieć to olbrzymie znaczenie w kontekście podatku dochodowego. Z tego też powodu przedsiębiorcy, którzy nie mają znajomości zasad zgodnego z prawem rozliczania się ze swoich dochodów, stanowczo powinni zatrudnić do pomocy profesjonalne biuro księgowe.
W wypadku działalności gospodarczej można przyjąć, że zysk powstaje w momencie wytworzenia usługi czy wydania produktu.

Nie zwlekaj, a jeśli zainteresował Cię ten temat, to odsyłam do www (http://www.wojtaszak.komornik.pl/wierzyciel/). W tamtym miejscu znajdziesz ciekawe zagadnienia.

W praktyce jednak przedsiębiorcy często otrzymują zapłatę nieco później oraz uzyskują także świadczenia o nieco innym charakterze. Czasem również dostają zapłatę z wyprzedzeniem.

Niezależnie od takich sytuacji US żąda, żeby wszystkie przychody były obciążone podatkiem od dochodów za konkretny okres czasu (miesiąc czy też kwartał). Art. 14 ustawy o PIT mówi, że przychodem z posiadanej firmy są wszystkie kwoty należne, nawet jeśli dany biznesmen jeszcze ich nie otrzymał.