Co zrobić gdy najbliższa osoba się jąka?

Jąkanie to dolegliwość, z którą w tym kraju walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć należy zadbać o właściwą opiekę osoby z tym problemem. Rodzina i przyjaciele muszą mieć świadomość jakie są przyczyny jąkania, jak przebiega terapia i gdzie można znaleźć pomoc.

Przyczyny
Jedną z przyczyn jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Stara się ono w tym wypadku wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż umie. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być też dysfunkcje neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach środowiskowych jak sytuacje intensywnie stresujące w okresie wczesnego dorastania (np. wypadek samochodowy) czy niestosowne reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy wytykanie błędów może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli zauważymy u dziecka problemy z mówieniem, w szczególności, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda (neurologopedia wrocław) lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem bez wątpienia będzie cennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w danej sytuacji, a co ważniejsze dobierze metody leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków pozwala osiągnąć pożądane efekty.

Terapia
Powstało wiele sposobów terapii jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne włączają takie postępowanie jak praca nad identyfikacją i likwidacją przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad wymową przy pomocy pauz czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest odrobinę dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu przebiegu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia bardzo istotne jest stosowne wsparcie ze strony rodziny pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy zobacz stronę

Źródło: Szerszeńska