W tego typu listach od dawna wysoko zobaczymy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Wielu absolwentów szkół średnich jednak nie myśli o swojej karierze, tylko decyduje się na jakiś kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, „bo znajomi tam idą”. Nie jest to dobre podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak na przykład resocjalizacja (tutaj program), które nie zagwarantują nam prostego zarobku i po których nie jest łatwo na rynku pracy. Takiego typu kierunki powinni wybierać świadomi pasjonaci, którzy zdają sobie sprawę na co się piszą. Powinno się od pierwszych lat studiów wyrabiać sobie kontakty i odbywać staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.
Z hobby do pracy
Warto również mieć umysł otwarty na zmiany ustalonych planów po analizie rynku pracy. Pasjonat rysowania, rzeźby czy malarstwa niekoniecznie musi skończyć właśnie taki kierunek. Powiedzmy wprost, artyści są w mało komfortowej sytuacji i stabilnego zatrudnienia dla nich często nie ma. Może więc warto rozważyć studia takie jak choćby arteterapia (przydatny link)? Umożliwi realizację marzeń a tym samym zapewni lepszą pozycję na rynku pracy.
Wciąż popularnością cieszą się wszystkie kierunki na politechnikach. Różne kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście dana osoba jest dobra w tym co robi. Najpopularniejsze wciąż są informatyka, elektronika, logistyka (link do WSZ Edukacja). Studia na uczelniach technicznych są bardzo wymagające, ale też kładą ogromny nacisk na umiejętności praktyczne. Zazwyczaj do zaliczenia semestru wymagane są praktyki w różnych zakładach, co powoduje, że absolwenci tych studiów mają już spore doświadczenie. Z tego powodu są świetnymi kandydatami do pracy. Często zdarza się tak, że firma po praktykach proponuje studentowi etat.
Jeżeli chcesz znaleźć więcej w treści (http://www.nukleomed.pl/) na omawiany w tym miejscu temat, to kliknij ten link, a zapewne Cię one zaciekawią.
Warto uważnie przemyśleć kierunek studiów, bo od tego naprawdę będzie zależeć nasza kariera zawodowa.