Nie da się bezbłędnie oszacować kosztów budowy domu, ponieważ jest zbyt wiele czynników, powiązanych z poszczególnymi etapami budowy, które najczęściej są trudne do określenia.W prezentowych obliczeniach nie uwzględniliśmy ceny nabycia działki budowlanej, który zależny jest od lokalizacji.Wszelkie koszty należy podzielić na cztery najważniejsze grupy. Pierwsza – tzw. stan zerowy, elementami którego są wszelkie roboty ziemne, fundamenty budynku, ściany zlokalizowane poniżej linii gruntu, a także stropy pod poziomem gruntu oraz schody i izolacje. Druga grupa – tzw. stan surowy otwarty, w skład którego wchodzą ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą okna oraz drzwi. Czwartym, najbardziej kosztownym etapem budowy domu są prace wykończeniowe. Są to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, posadzki i wykładziny oraz inne tego typu elementy..
Trzeba jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy czy mieszkania (), część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że zdecydujemy się na opcję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).Dużym uproszczeniem będą gotowe projekty domów, które często uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztowała budowa (żywice elektroizolacyjne) naszego domu. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średni koszt nabycia takiego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze wydane, ponieważ dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie przedstawiał nasz, wymarzony dom.
Jako że kwoty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie musimy ponieść w w trakcie życia, warto wybrać taki dom, który będzie nas cieszył. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany projekt, ale nie potrafimy architektowi go wytłumaczyć. W takiej sytuacji przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. Jednocześnie pozwoli zachować dużą ilość gotówki, którą trzeba by zainwestować w opłacenie indywidualnego projektu.
Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest umiejscowienie budowy. Nie można zapominać, że aby mieszkać w wygodnym miejscu często trzeba wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera (), który kupując większy grunt ma możliwość zmniejszenia kosztów jednostkowych. Trzeba też pamiętać o wygodzie jaką umożliwia wykonanie wszystkich robót i załatwienie niezbędnych formalności, dotyczących budowy domu przez firmę deweloperską. Pozostaje więc rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.